Google Asistan, e-postalarınızı Okuyacak!

VoiceSearchgoogle

Modern yaşamın her alanında yer bulan Google, kullanıcıların kişisel bilgilerine büyük ölçüde sahip. Google’ın bu bağlamda devam ettiği son girişimleri, kullanıcıları endişelendirmeye yetiyor. Bununla birlikte teknoloji devinin, hayatın her alanını yavaş yavaş ele geçirdiği dahi iddia ediliyor. Google ise edindiği bilgilerin, “iyi niyetli” olduğunu savunuyor.

Şirket, son olarak hayatı kolaylaştırmayı hedefleyen bir uygulama üzerinde çalışıyor. Sunduğu uygulamaların tümünü birbiri ile bağlantılı hale getirmeye çalışan Google, kullanıcısının konuştuğu kişilerden ziyaret ettiği sitelere kadar pek çok şeyi bilgi havuzunda topluyor.

Bu bağlamda Google Now -ya da Türkçe’ye yapılan uyarlama ismi ile Google Asistan- daha akıllı özellikler sunmaya hazırlanıyor. Hatırlanacağı üzere Google Asistan takvimle senkronize olarak çalışıyordu. Bu özellik te etkinlik kartları oluşturmaya imkan tanıyor ve önemli olayları unutmamızı önlüyordu.
Yapılan son çalışmalar ile şirket, Google Asistan uygulamasını bir tık ileriye taşıyor. Google Asistan bundan sonra Gmail üzerinden e-postalarımızı okuyarak bunlara uygun etkinlik planlarımızı tahmin edebilecek. Böylelikle söz konusu etkinlikler, etkinlik kartı olarak listelenebilecek.

Daha açık bir anlatımla; arkadaşlarınızla aranızda geçen konuşmalarda, herhangi bir etkinlik gerçekleştirmek istediğinizi ifade etmiş ve daha sonra bunu unutmuşsanız Google Asistan yardımınıza koşuyor. Bu yazışmalardan haberdar olan uygulama, planınızın hala geçerli olup olmadığını sorguluyor. Uygulama, hatırlatma babındaki bu işlemi, hazırladığı bir kart aracılığıyla yapıyor.

Bu gibi özelliklerden hoşlanmayan kullanıcılar için, ayarlar kısmından özelliği kapatma imkanı da sunuluyor. Kullanıcıları en çok tedirgin eden şey ise özel hayatlarına yapılan müdahale. Kullanıcılar, e-postalarının okunarak, bunlara uygun hatırlatıcı kartlar hazırlanmasına pek te sıcak bakmıyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta