Google, “Android Wear”ı Duyurdu

VoiceSearchgoogle

Google, yeni bir işletim sistemi duyurdu. Akıllı saatler için geliştirilen bu yeni işletim sisteminin adı Android Wear. Beklentiler ise yalnızca yeni bir akıllı saat modelinin piyasaya sürülmesi yönünde idi.

Google’ın giyilebilir teknolojiler konusunda attığı bu adım, tek başına saatler için geliştirilmiş bir işletim sistemi de değil. Android Wear işletim sistemi, başta akıllı saatler olmak üzere tüm giyilebilir teknolojilere özel olarak geliştirildi. Yeni sistem Android Wear, yenilikçi hizmetler üreten Samsung, Motorola ve LG’nin de aralarında bulunduğu pek çok teknoloji öncüsü tarafından da destekleniyor.

Akıllı saatleri Android ile tam uyumlu hale getiren yeni işletim sistemi, telefon ile bağlantılı tüm uygulamaları da akıllı saate yönlendirmeye olanak sağlıyor. Bu işletim sistemine sahip saatler çoklu ekran özelliği ve sesli arama teknolojisine de sahip olacak. Sesli aramanın ise halihazırda haberdar olduğumuz “Ok Google” sesli komutu ile sağlanacağı da belli oldu.

Ayrıntıları netleşen Android Wear’ın öne çıkan özelliklerinden biri, fitness aktivitelerine uyum sağlaması. Bununla ilgili olarak Google, bu işletim sistemine sahip akıllı saatlerin, koşmakta olan kullanıcısına gerçek zamanlı hız, mesafe ve süre gibi verilere erişim imkânı tanıdığını örnek olarak gösterdi. Bir başka dikkat çeken husus ise Android Wear’a, Google Now işlevinin dahil edilmesi oldu. Bununla birlikte Android Wear’lı saatlerin; mesaj, çağrı ve e-postaları da kullanıcıya sunacağı kesinlik kazandı.

Tamamlanmış modellerde ne zaman görüleceği şu an için belli olmayan Android Wear sistemi için sıraya giren Samsung, HTC ve Asus gibi pek çok mobil üretici bulunmakta.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta