Gmail, Yeni Bir Tasarımla Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Google, hizmetlerini hız kesmeden güncellemeye devam ediyor. İnternet devinin e-posta hizmeti Gmail’in tasarımında yine bir yeniliğe gidiliyor. Google’ın üzerinde bir süredir çalıştığı Gmail’den bazı görüntüler sızmaya başladı bile. Sızan görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla yeni Gmail arayüzünde görsel düzenlemelere gidilmiş. Bu da yeni güncellemenin hedefinin daha çok tasarımsal olduğu fikrini uyandırıyor.

Google’ın üzerinde çalıştığı tasarım güncellemesinden sonra Gmail’in alıştığımız arayüzündeki sekme sistemi ortadan kalkıyor. Yeni arayüz tasarımında yeni e-posta oluşturma butonu sayfanın sağ cephesinde yerleşmiş bulunuyor. Bir başka dikkat çeken özellik ise yeni arayüzde her öğe alt alta sıralandırılmış. Bu yeni tasarım sayesinde aynı anda daha fazla e-posta, elimizin altında ve gözümüzün önünde olacak. Hatırlatma kısmının yeni e-posta oluştur butonunun üzerinde yer aldığı yeni arayüzde, “starred” yerine “pins” ifadesi tercih edilmiş. Tasarımı yenilenen Gmail ile birlikte gelen bir seçenek sayesinde de gelen kutunuzdaki hatırlatmaları erteleme imkânı bulabileceksiniz.

Yenilenen Gmail’in getirdiği özelliklerden biri de tam ekran pencere kullanma imkanı. Kullanıcılar, diledikleri zaman Gmail üzerindeki her şeyi tam ekranda açabiliyor. Bununla beraber tam ekran özelliği yalnızca bir tercih. İsteyen kullanıcılar Gmail pencerelerini küçük olarak, ekranın yalnızca bir bölümünü kaplayacak şekilde açabiliyor.

Tasarımı büyük ölçüde yenilenen Gmail’in, görüntüleri sızmasına rağmen kullanıcılara ne zaman sunulacağı belirsizliğini hala koruyor. Bu belirsizliğe rağmen yeni web arayüzünün yeni mobil arayüzle birlikte kullanıcılara sunulacağı tahmin ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta