Gmail Artık Çok Daha Güvende!

VoiceSearchgoogle

Google, daha önce internet casuslarının erişim sağlayabildiği Gmail hesaplarını görece güvenli bir hale getiriyor. Kullanıcıların mesaj güvenliğini dikkate alınarak yeni bir düzenlemeye gidilmekte. Gelen açıklamalara göre şirketin, bundan sonra Gmail üzerindeki tüm mesajları şifreleyeceği ifade ediliyor.

Yalnız ve yalnızca mesajın gönderildiği kişinin erişim sağlayabildiği yeni sistem, HTTPS bağlantısı ile çalışıyor. HTTPS bağlantısı üzerinden gönderilen mesaj ve e-postalar bundan böyle eskisine göre çok daha güven altında.

Esasen uygulamada, kullanıcılara son yıllarda bir seçenek olarak HTTPS bağlantısı üzerinden erişim sunuluyordu. Fakat bu, Gmail için bir zorunluluk değildi. Bundan böyle HTTPS protokolü, kullanıcıların tek seçeneği olurken, yapılan düzenleme sayesinde Gmail’e yalnızca bu protokol üzerinden erişmek mümkün olacak.

Son birkaç yıldır patlak veren casusluk skandallarından sonra internet hizmet sağlayıcılarının güvenlik konusu üzerinde yöneldiği ve bu konuda bir takım çalışmalar yapıldığı biliniyor. Servislerinde güvenlik önlemleri alan şirketlerden biri de Google. Son olarak Gmail mesaj güvenliği üzerine çalışan şirket, bundan sonra kullanıcı ile Gmail sunucuları arasındaki trafiğe kimsenin karışmasının mümkün olmadığı yönünde vaatlerde bulunuyor. HTTPS protokolünün tek erişim seçeneği yapılması dışında bir takım başka ek önlemler de alan şirket, mesajlar için şifreleme uygulayacağını açıkladı. Google’ın özel veri merkezleri arasında taşınan e-postaların bu şekilde güvenliğinin sağlanması öngörülüyor.

Yapılan geliştirme ile kullanıcıların Gmail mesajlarının güvende olması hedefleniyor. Fakat bu gelişmenin uzun süreli ihtiyaçlara cevap verip veremeyeceği konusu ise şu an için meçhul…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta