Giyilebilir Ürünler, Vücut Isısıyla Şarj Edilecek!

VoiceSearchgoogle

Günümüzün çoğu teknoloji üreticisi firması, giyilebilir ürünlere yönelmiş durumda. Yakın gelecekte hayatımızda önemli yer edineceği iddia edilen akıllı saatler, akıllı bileklikler ve akıllı gözlükler bunlardan yalnızca birkaçı.

Farklı alanlarda kullanılan bu cihazların enerji ihtiyacı da çeşitlilik gösteriyor. Bu cihazlar gün boyu kullanıma olanak sağlasa da, kullanıcıları bazı durumlarda pil yetersizliğiyle karşı karşıya bırakıyor. Batarya sorunu için bugüne kadar kökten bir çözüm getirilebilmiş değil. İşte bu soruna eğilen Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, insan vücudunun ısısını elektrik enerjisine dönüştürebilen özel bir jeneratör üretti. Böylelikle giyilebilir cihazlar, giyilmesi durumunda, insandan aldığı ısı ile şarj olabilecek.

Vücut ısısını elektrik enerjisine dönüştürmeyi başaran bu teknoloji, insan vücudunun üzerine sabitlenen bir jeneratör aracılığı ile giyilebilir cihazları şarj edecek. Üstelik bu teknoloji, mevcut jeneratörlerden çok daha yüksek performans sunuyor. Bundan öncekilerin aksine inorganik materyallerden üretilen jeneratör, ısıyı da çok daha iyi şekilde hapsedebiliyor. Bu sayede hem daha yüksek bir güç çıkışına olanak sağlıyor hem de cam elyaf teknolojisi ile daha küçük boyutlu üretilebiliyor. Bu jeneratörün diğer özellikleri arasında hafif ve esnek olması da yer almakta. Bu da termoelektrik materyallerin cam elyaf üzerine uygulanmasının getirisiyle daha ince üretim imkanı tanıyor. Bu jeneratör yalnızca 500 mm kalınlığında, 0,13 gr/cm2 ağırlığında ve 20 mm’ye kadar da esnek.

Bu teknoloji şu an için oldukça yeni olsa da geliştiricilere göre ümit vadediyor. Günlük hayatta kullanım için ise yaklaşık bir on yıl beklemenin gerektiği ifade ediliyor. Bu teknolojinin uzun vadede ise yalnızca giyilebilir cihazlarla sınırlı kalmayacağı herkesçe malum. Jeneratörün, ilerleyen dönemlerde otomobil, uçak ve başka enerji ihtiyaçlarını da karşılaması bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta