Foot Latch ile Bas ve Aç!

VoiceSearchgoogle

Hijyen kaygılarımıza basit ve yeni bir çözüm daha geliyor. Pekçoğumuz için mikrop ve kir barındıran tuvalet kapıları adeta bir korkulu rüya. Yeni üretilen bir mekanizma sayesinde bundan sonra tuvalet kapılarını el ile açmak zorunda kalmayacağız. Foot Latch adı verilen kapı pedalı, Bezhad Rashidizadeh tarafından geliştirildi.

Artık hijyen etkeni dikkate alınarak, alışveriş merkezi gibi toplu mekânlarda yer alan umumi tuvaletlerde, dokunma gerektirmeyen musluk, sabunluk ve el kurutma makineleri bulunduruluyor. Aynı titizliğin kapı kolları için düşünülmediğini fark eden tasarımcı Rashidizadeh, tuvalet kapıları için ayak ile açma kapamaya yarayan bir pedal mekanizması tasarlamış.

Mandal prensibi ile çalışan Footh Latch adlı düzenek, paslanmaz çelik, alüminyum, plastik ya da ahşaptan üretilebilecek. Kapının kilitlenmesi için ise içeri girip kapıyı itmek ve ardından pedala basmak gerekiyor. Pedalın tasarımı, kapıya uygun olarak değiştirilebiliyor. Bu şekilde pedal, tasarımda kapı ile farklılık göstermemiş oluyor.

Yeni geliştirilen Foot Latch adı verilen düzenek ile ellere bulaşan mikrop ve zararlı organizmaların yol açtığı hastalıkların önüne geçilmesi planlanıyor. Pedal ile her ne kadar bulaşıcı hastalıkların önüne geçilebilse de kesin ve asıl çözüm elleri su ve sabun ile yıkamak. Bulaşan mikroplar, eller yıkanmadığı zaman, saatlerce elde yerleşip kalıyor. Bu sebep, pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin ortaya koyduğu yeni bilimsel araştırma raporlarına göre el yıkamanın tam bir hijyen sağlaması için en az 20 saniye sürmesi gerekiyor.

Tanıtımı yapılan Foot Latch pedal düzeneğini yakın zamanda, ülkemizdeki umumi tuvaletlerde de görmeyi ümit ediyoruz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta