Flickr: Geride Bırakılan 10 Yıl!

VoiceSearchgoogle

Fotoğraf paylaşım sitesi Flickr 10. yaşına girdi. Bu bakımdan Silikon Vadisi’nde 10. yılını kutlayan tek şirket Facebook değil.

2004 yılında Stewart Butterfield ve Caterina Fake çifti tarafından fotoğraf paylaşma amacı ile kurulan şirket, kısa süre sonra pek çok yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Henüz 2. yılı 2005’te Yahoo! tarafından 35 milyon dolara satın alındı. Sonrasında hızlı bir yükselişe geçen Flickr için bir süre sonra düşüşe geçilen günler başladı.

Flickr, 2008 yılında iki önemli değişim geçirdi. Bu yıl içinde Nisan ayında video yükleme özelliği kazanırken diğer yandan şirketten ayrılma kararı alan kurucu çiftini kaybetti.

Yeni CEO Marissa Mayer’in Yahoo!’nun başına geçmesi ile Flickr’ın makus talihi iyiye döndü. Başlangıçta aylık 20 MB olan fotoğraf yükleme sınırı, ücretsiz kullanıcılar için bundan sonra 1 TB’a çıkarıldı. Bu sayede kullanıcı sayısında da gözle görülür bir artış ve başarı sağlandı. Öyle ki yüklenen fotoğraf sayısı, açıklanan rakamlara göre yüzde 170’lik bir artış gösterdi.

Günümüzde Flickr, her gün 1 milyon fotoğraf yüklenen geniş bir platform. Özellikle fotograf meraklısı Türk kullanıcıların da paylaşımda bulunduğu site içinde resmi açıklamalara göre 2 milyon grup mevcut.

Dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım platformları arasında gösterilen Flickr, 63 farklı ülkeden 92 milyon kullanıcı ile bugünlerde 10. yaşını kutluyor.

Yahoo! şirketinin de destekleri ile her geçen gün gelişim gösteren Flickr, önümüzdeki dönemde de kullanıcılarını şaşırtmaya devam edecekmiş gibi görünüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta