Flappy Bird Uçtu Gitti!

VoiceSearchgoogle

Son ayların popüler mobil oyunu Flappy Bird, yapımcısı Dong Nguyen’in aldığı ani karar ile iOS ve Android mağazalarından kaldırıldı. Oyunu, bugün itibariyle Google Play ve App Store’un da aralarında bulunduğu platformlarda göremiyoruz.

Mağazalardan geri çekilme kararını 2 gün önce resmi Twitter hesabından duyuran Nguyen, tüm “Flappy Bird” kullanıcılarına üzgün olduğunu iletti.

Yapımcısına günde 50 bin dolar kazandıran Flappy Bird’ün yayından kaldırılma kararı arkasındaki neden hala merak konusu. Sebep açıklamayan Nguyen, aldığı karar ile ilgili soru sorulmasını kesinlikle istemediğini belirtmekte.

Mayıs 2013 tarihinde piyasaya sunulan Flappy Bird, 2D retro stil grafikleri ile oynayanlar tarafından efsane oyun mario’ya benzetiliyor.

Flappy Bird’ün kısa zamanda popüler olması sevilen bir oyun olduğunu göstermiyor. Yayınlandığı ilk günlerden bu yana çok fazla tepki alan Flappy Bird, oyun severleri bile isyan ettirecek zorluk derecesinde. Oyunun esası borulara çarpmayacak şekilde kuşunuzu ilerletmek. Fakat dokunmatik oynanan bu oyunda kuşa hâkim olmak epey zor.

Oynayanları çıldırtan Flappy Bird’e tepki olarak Squishy Bird adlı bir oyun bile üretildi. Bu oyundaki amaç ise uçuşan sinir bozucu Flappy Bird kuşlarını borular yardımıyla ezmek.

Apar topar yayından kaldırılan Flappy Bird’den artık yapımcısının bile nefret ettiği konuşuluyor. Yayından kaldırma haberi ile Nguyen’in asıl amacının reklam yapmak olduğu da konuşulanlar arasında. Zira oyunun geri çekileceği duyurulduktan kısa bir süre sonra pek çok mobil kullanıcı, oyun kaldırılmadan bir an önce indirme yarışına girdi.

Zaten oyun kaldırılmış olsa da Nguyen para kazanmaya reklam gelirlerinden dolayı devam ediyor. Öyle ki yapımcı oyunun reklam hesabını kapatmadı. Bu sayede oyunun reklam afişine verilen reklamlardan gelir sağlanıyor. Yeni indirmeye imkân olmasa da tablet ve telefonlarına oyunu önceden indirmiş kullanıcılar, Nguyen’e para kazandırmaya devam edecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta