Flappy Bird Geri mi Dönüyor?

VoiceSearchgoogle

Bir süre önce efsane oyun Flappy Bird piyasadan çekilmişti. Hiçbir neden açıklanmadan mobil mağazalardan kaldırılan oyun, bu süreçte çıkan birbirinden farklı pek çok klon ve yapılan haberler dolayısıyla ününe ün kattı. Kaldırıldığı günden itibaren hakkındaki haberlerin bitmek tükenmek bilmediği Flappy Bird’ün geri geleceği konuşuluyor.

Flappy Bird’in geliştiricisi Dong Nguyen, oyunu hiçbir sebep göstermeden kaldırdığı gibi yine aynı şekilde tekrar kullanıma açabilir. Oyunun mobil mağazalara geri dönüşü hakkındaki duyumların kaynağı ise oyun geliştiricisi Dong Nguyen’in ta kendisi. Nguyen, verdiği yeni bir röportajdaki ifadelerinden, geri dönüş ihtimaline sıcak baktığı anlaşıldı.

Röportajda samimi açıklamalara yer veren Nguyen, başlangıçta Flappy Bird’in bu kadar popüler olacağını, asla tahmin etmediğini söyledi. Oyun ve yakaladığı başarı hakkında ailesine bir şey söylemediğini ifade eden Nguyen, bu başarı sonrasında pek çok olumsuz geri dönüş te aldığını belirtti. Oyunu kaldırmasındaki temel nedenin de bu olduğunu söyleyen Nguyen, yaptığı işi sorgulamaya gittikten sonra bu kararı aldığını ifade etti. Öyle ki geliştirici, birbirinden bağımsız pek çok farklı çevreden çok ta hoş olmayan mesajlar almış. Nguyen, söz konusu mesajları, oyun yüzünden derslerinde başarısız olan öğrencilerin velilerinden, harcadığı zaman yüzünden işinden atılan insanlardan ve oyuna bağımlı hale gelen kişilerden aldığını konuşmasına ekliyor.

Oyun kaldırılmış olsa da reklam gelirlerinden dolayı Nguyen’e para kazandırmaya devam ediyor. Flappy Bird’ü satın alma amaçlı teklifleri reddettiğini söyleyen Vietnamlı geliştirici, oyun geliştirmeye devam edeceğini ifade etti.

Flappy Bird’ü mağazalarda tekrar görme ihtimali ile ilgili sorular karşısında geri dönüş sinyalleri veren Nguyen, bunun mümkün olduğunu belirtti. Fakat oyunu “lütfen mola verin” gibi bir uyarı cümlesi ile piyasaya sürebileceğini söyledi.

Bugünlerde röportajın yayılması ile oyun severlerde büyük bir heyecan fırtınası kopuyor. Flappy Bird’ü dört gözle bekleyen kişiler, büyük ihtimalle kısa süre içinde, oyunu mobil mağazalarda görebilecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta