Firefox Artık Daha Sosyal!

VoiceSearchgoogle

Dünya çapında en çok kullanılan tarayıcıların başında gelen Firefox, güncellenen yeni sürümü Firefox 27’yi kullanıcılara sundu.

Firefox 27 ile önceki sürümlerde bulunan hız ve güvenlik sorunları aşılırken yeni eklemeler ile tarayıcı daha sosyal hale getirilmiş.

Yayınlanan son sürümde TLS (Transport Layer Security) 1.2 yükseltmesi ile daha önceki TLS 1.1 sürümünde bulunan hatalar düzeltilmiş, bazı güvenlik açıkları yeniden yapılandırma sayesinde kapatılmış. Bu nedenle tarayıcıya eklenen SPDY 3.1 protokolü de yapılan güncellemeler arasında.

Güncellenmiş son sürüm Firefox 27’de kullanıcıların ilk bakışta fark edeceği, ilgi çeken önemli değişiklik ise SocialAPI üzerinde yapılan yeni eklemeler. Düzenleme ile birden fazla sosyal ağa, tarayıcı içinde erişim kolaylaşmış.

Kullanıcılar bu sayede Firefox’a tümleşik Facebook Messenger, Cliqz, msnNOW gibi servislerden aynı anda yararlanabilir, bir yandan sohbet edip diğer taraftan gelen bildirimleri takip edebilir.

Gezinmenin daha kolay olduğu Firefox 27 üzerinde yapılan diğer küçük değişlikler ile birlikte bazı dillerde güncellemeye gidildi. Buna ek olarak yazı tipinde de değişiklik yapıldı ve varsayılan yazı tipi olarak Clear Sans seçilmiş oldu.

Güçlü kişiselleştirme özelliklerine sahip son Firefox sürümünün Android, Windows ve Mac versiyonları bulunmakta. Firefox 27, mobil sürümü ile Android işletim sistemine sahip telefon ve tabletlerde de kullanıma imkân tanımakta.

Yeni sürüm Firefox 27, şimdilik tarayıcı tarafından otomatik güncellenmiyor olsa da manuel olarak indirebilir, var olan Firefox sürümünüzü 27’ye yükseltebilirsiniz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta