Fire Phone Satışları Bir Fiyasko!

VoiceSearchgoogle

Amazon, yeni bir fiyasko ile karşı karşıya! Şirketin ürettiği Amazon Fire Phone, beklenen ilgiyi göremedi. Söz konusu telefonun tanıtımı, bizzat şirketin CEO’su Jeff Bezos tarafından yapılmıştı. Temmuz ayında gururla tanıtılan akıllı telefonun satışlarının iyi gitmeyeceği tahmin edilse de bu derece bir sonuç kimse tarafından beklenmiyordu.

Amazon, yaşadığı satış fiyaskosu ile ilgili gizliliğini koruyor. Şirket bu konuda herhangi bir açıklama yapmadığı için Amerika’da 20 gündür piyasada olan telefonun satış rakamlarını net olarak bilemiyoruz. Amazon’un aldığı bu önleme rağmen, The Guardian’dan Charles Arthur FirePhone’un ne kadar sattığını hesaplamayı başardı. Arthur, yaptığı hesaplamada, belirli kaynaklardan topladığı satış verilerinden yola çıktı. Bu hesaplama da gösteriyor ki Fire Phone, beklenilenden de kötü bir vaziyet içinde.

Charles Arthur’a göre ABD’de kullanımda olan Fire Phone sayısı yalnızca 35 bin civarında seyrediyor. Yapılan bu tahminin, diğerlerine göre en iyimser tahmin olduğu da ayrıca ifade ediliyor. Arthur, bu hesaplamayı yaparken Chitika adlı reklam ağındaki trafik verilerini ve ComScore’daki akıllı telefon kullanımı ile ilgili verileri göz önünde bulundurmuş. Verilerin birleştirilmesi ile ise ABD’deki Fire Phone sayısının beklenilenden az olduğu ortaya çıkmış.

Fire Phone, tek bir operatörle çalışacak şekilde piyasaya çıkış yapmıştı. Bu başarısızlığın nedenlerinden biri de cihazın iPhone ve Galaxy S serisiyle yarışan fiyatlara sahip olması. Konuyla ilgili olarak Amazon’dan gelecek olan adım dört gözle bekleniyor. Zira bu durumun toparlanması epey zor olabilir.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta