FingerReader ile Engeller Kaybolacak!

VoiceSearchgoogle

Görme engellilerin kitaplardan yararlanma imkanı bilindiği üzere çok kısıtlı. Tek başına kitap okumak isteyen görme engelli kişiler daha çok Braille alfabeli metinleri tercih ediyor. Fakat kabartma sistemine dayanan bu alfabeye sahip basılı kaynaklar tahmin edileceği üzere yeterli değil.

Bu sorun üzerine eğilen Massachusetts Institute of Technology’de çalışan araştırmacılar, son olarak basılı materyallere ek olarak dijital yayınları dahi okuyabilen bir cihaz üretmeyi başardı. Görme engelliler hedef alınarak üretilen bu cihaza FingerReader yani ParmakOkur adı verildi. Bu cihaz sayesinde görme engellilerin, Braille alfabesi dışındaki yazılı materyallere rahatça ulaşabilmeleri mümkün olacak. FingerReader adlı bu cihazın görme engelliler tarafından ise olumlu karşılandığı ifade ediliyor.

Cihaz görünüş itibarıyla aslında bir çeşit yüzük olarak tanımlanabilir. Parmağa takılan bu yüzüğün çalışma prensibi ise satır takibi. Kitap veya ekran üzerindeki satırların parmakla takip edilmesi halinde bu cihaz sesli okuma işlemini gerçekleştiriyor. Yüzüğe entegre edilen kamera sayesinde sesli okumanın gerçekleştiği ifade ediliyor. Satır sonuna gelindiğinde uyaran bu akıllı cihaz, parmağın kayması durumunda da geri dönüş için kullanıcıyı yönlendiriyor.

Şimdilik prototip aşamasında olan FingerReader adlı bu cihaz esasen görme engellilere özel olarak üretilmiş olsa da her kesimden insanın ilgisini çekmiş görünüyor. Okumaktan ziyade dinlemeyi tercih eden herkes bu cihazı rahatlıkla kullanabilecek. Hayatı kolaylaştıran önemli bir adım olan bu cihazın ne zaman çıkacağı ise şu an için kesin olarak bilinmiyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta