Facebook'tan Vefat Etmiş Kullanıcılara Yenilikler!

VoiceSearchgoogle

Facebook, vefat den kullanıcılar için yeni bir düzenlemeye gidiyor. Bu konuda yapılan güncelleme, beraberinde bir takım değişiklikler getirmekte.

Birkaç hafta önce bir baba, vefat eden oğlu için “Anılarını Hatırla” videosu görmeyi talep etmişti. Bu talebi takiben yapılan değişiklik sayesinde bundan böyle vefat etmiş kullanıcıların profil sayfaları görünür olmaya devam edecek. Vefat eden kullanıcının daha önceki gizlilik ayarları değiştirilmeden, profil sayfasının “anıtlaştırılmış” bir hali, ölen kişinin yakınları için ziyarete açık olacak.

Facebook’un güncelleme ile alakalı olarak yaptığı açıklamada önemli bir ayrıntı daha yer alıyor. Vefat etmiş kullanıcı yakınları, bundan böyle hayatını kaybeden kişiler için “Anılarını Hatırla” videosu taleplerini yeni oluşturulan bir sayfadaki formu doldurarak gerçekleştirecekler. Fakat bu talebin yerine getirilebilmesi için ilk önce hayatını kaybetmiş kişinin facebook hesabının “anıtlaştırılmış “ olması gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere, daha önce de Facebook’un 10. yılını kutlama amaçlı tüm Facebook kullanıcıları için 1 dakika süreli Anılarını Hatırla videosu hazırlanmıştı.

Anıtlaştırılmış hesap yeni birşey değil, fakat yapılan güncelleme ile anılarını hatırla videosunun bu hesaplar için kullanılabilir olması tamamen yeni bir konu. Facebook, anıtlaştırılmış hesap ile hayatını kaybeden kullanıcıların gizlilik ayarlarına bağlı kalmaya devam edecek.

Ölen yakınlarını hatırlama isteği duyan kullanıcıların talepleri üzerine böyle bir uygulama geliştiren Facebook’un bazı çevrelerce tuhaf karşılanan bu uygulama ile ülkemizdeki kullanıcılardan ne tür tepki alacağı ise merak konusu.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta