Facebook’tan Ses Getiren Paper Atılımı

VoiceSearchgoogle

Facebook, geçtiğimiz günlerde “Paper” adını verdiği mobil bir haber uygulaması duyurdu. Duyurulmasının ardından uygulama, çok vakit geçmeden (3 Şubat’ta) AppStore’daki yerini aldı.

Facebook bu uygulama ile çok konuşulmayı başardı. Bazılarına göre bu uygulama Facebook’un yok olma senaryolarına karşı yaptığı bir atılım. Bununla ilgili son olarak Princeton Üniversitesi’nin Facebook hakkındaki yok olma senaryosu büyük ses getirmişti.

Konuşulmasındaki bir başka etken de uygulamaya verilen “Paper” ismi. Öyle ki yine aynı adı taşıyan Fiftythree şirketine ait popüler bir iPad uygulaması var. Bu durum Facebook ve Fiftythree’yi ileride karşı karşıya getirecekmiş görünüyor. Fiftythree’nin itirazlarına rağmen, Facebook bu konudaki sessizliğini şimdilik koruyor.

Oldukça basit bir kullanım arayüzüne sahip olan “Paper” uygulaması, haber kaynağını blog havasında sunuyor. Haber kaynağındaki içerikleri yatay, dikey şekilde hareket ettirme ve tek bir dokunuşla tam ekran haline getirebilme özelliğine sahip uygulama, bu yönüyle kullanıcılar tarafından ilk bakışta Flipboard’a benzetildi.

Paper uygulaması, kullanıcıların belirlediği kategorilerde içerik sunarken, haber ve resimleri kaydırma, tam ekran yapma, katlama gibi özelliklere de imkân tanıyor.

Özetle bu uygulamanın getirdiği yenilik, Facebook haber kaynağına, farklı yayın kanallarından çeşitli haberlerin entegre edilmesi olmuş.

Mobil kullanıcıları üzen en önemli husus ise “Paper” uygulamasının şimdilik sadece IOS işletim sistemine sahip cihazlarda ve de yalnızca ABD’de yayınlanması. Bu konuda Facebook’tan gelen açıklama ise “Paper” uygulamasının ABD dışında yayınlanmayacağı ve de Android veya iPad sürümlerinin çıkmayacağı yönünde. Tüm bunlar Facebook kullanıcılarını yeni arayışlara itmiş görünüyor. Bu günlerde internet üzerinde, pek çok sitede uygulamaya ABD dışından nasıl erişim sağlanacağı tartışılıyor...

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta