Facebook'a "Satın Al" Tuşu Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Sosyal ağ Facebook, tüm hayatımızı yavaş yavaş ele geçiriyor. Felaket senaryosu gibi algılanmasına rağmen bu bir gerçek. Facebook’un yeni amacı, alışveriş konusunda da kullanıcıları kendine bağlamak. Şirket daha önce ise alışverişle ilgili konuları, aldığı reklamlar aracılığıyla kullanıcıya sunuyordu.

Facebook bunun için “satın al” adı verlen yeni bir buton ekliyor. Şu an için test aşamasında olan satın al butonu, Facebook kullanıcılarının yani müşterilerin alışveriş yapmasını kolaylaştıracak. Daha önceki uygulamanın aksine sponsor firmanın web sitesine yönlendirmenin aksine Facebook üzerinden satın alımlar gerçekleşecek. Artık bundan sonra aynı beğenmek gibi satın almak ta size bir tık kadar yakın. Tek bir tuş, istediğiniz ürüne sahip olmanız için yeterli olacak. Bu yeni hizmet, şimdilik test aşamasında bulunuyor. Fakat kısa süre içinde kullanıcılara da sunulması bekleniyor.

Bu yeni hizmet ile ilgili kullanıcıların aklında bir takım soru işaretleri bulunuyor. Kullanıcıları endişelendiren en büyük sorun ise ödeme şeklinin nasıl yapılacağı. Kullanıcıların güvenilirlik konusundaki endişelerine cevaben Facebook’tan yeni bir açıklama geldi. Şirket, kredi kartı ve hesap bilgilerinin diğer firmalar ya da reklam verenlerle paylaşılmayacağını duyurdu. Bahsedilen bir diğer konu ise ödeme bilgileri ile ilgili. Facebook2un açıkladığına göre ödeme bilgileri yalnızca kullanıcıların isteği doğrultusunda kaydedilecek.

Facebook şu an için güvenlik ve gizlilik konusunda dikkatli olacağını ifade ediyor. Sosyal ağ, satın al tuşu ile kullanıcılarını tamamen müşterilere çevirme niyetinde olduğunu kanıtladı.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta