Facebook ve Mozilla JPEG için El ele!

VoiceSearchgoogle

JPEG formatının geleceği tartışılmaya başlandı. Bu formatın günün şartları karşısında yetersiz kaldığı bir süredir bilinen bir gerçek. Bu konu üzerine eğilen iki teknoloji devi Mozilla ve Facebook, görsel formatı iyileştirmek adına çalışmalar başlatmış bulunuyor.
Eskiyen bu format, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için yüksek boyutlu bant genişliğine ihtiyaç duyuyor. Bir araya gelen Mozilla ve Facebook, Mozilla’nın Mozjpeg yazılımı üzerine çalışmalarını inşa edecek.

Peki bu yeni jpeg encoder ne işe yarıyor? Belirtilene göre Mozilla, halihazırda Jpeg formatlı görsellerini hiçbir kalite kaybı yaşamadan yüzde 5 oranında daha küçük boyutlarda oluşturma imkanına sahip. El ele veren Facebook ve Mozilla, bu oranı daha da büyütmeyi hedefliyorlar.

Facebook’un bu olayla ilgilenmesi aslında sandığımızdan çok daha mantıklı bir sebebe dayanıyor. Facebook, her gün sayısız fotoğraf yüklemesiyle karşı karşıya kalıyor. Bunca fotoğrafı depolamak zorunda olan sosyal ağ, tasarruf etmek adına yeni bir yol bulmayı hedefliyor. Fotoğrafların boyutu yüzde 5 ila 10 oranında küçültülürse Facebook ta donanım maliyetlerinden büyük ölçüde tasarruf edebilir. Bu ortaklığa Facebook’un katılmasındaki en büyük geçerli amaç, şu an için bu olarak görülüyor.

Tüm bu girişimlerin yanı sıra Microsoft ve Google da bu konuda bir takım çalışmalar yürütüyor. Bu iki şirket te görsellerin boyutlarını küçültmek için ellerinden geleni ardlarına koymamaya çalışıyor. Hatta Google, bu mevzu üzre Webp formatını yayına çıkarmış durumda. Microsoft ise JPEG XR formatı üzerindeki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Tüm bu çalışmaların kullanıcı yararına olmasını ve bant genişliklerinin rahatlamasına yol açmasını diliyoruz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta