Facebook Sayfa Beğendirme Dayatmalarının Önüne Geçiyor!

VoiceSearchgoogle

Facebook’un attığı her adım dikkatle takip ediliyor. Sosyal medya devi, son olarak gizlilik politikalarında bir takım değişikliğe gideceğini duyurdu. Bu adım sonrasında ise pek çok şeyin kökünden değişebileceği ifade ediliyor.

Facebook’un yeni politikası itibariyle zorla beğeni toplamak bundan sonra mümkün olmayacak. Daha önce bazı uygulama ve sayfa içeriklerini; yalnızca beğenmemiz durumunda görüntüleyebiliyorduk. Fakat şirketin imza attığı yeni politikalar buna bir son verecek. Dolayısıyla kullanıcılar, bu içeriklere ulaşmak için “beğen” butonuna basmak zorunda kalmayacaklar.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, şirketlerin takipçi toplama adına “beğen”meyi dayatgmasına bir son vermeyi hedefliyor. Facebook’a göre bu durumun ortadan kaldırılması yalnızca kullanıcılara değil; şirletlere de fayda sağlayacak.

Facebook’un aldığı bu kararın arka planında neyin olduğu merak ediliyor. Yapılan tahminlere göre söz konusu karar, kullanıcıların istediği şeyi takip etmesine yönelik olarak alındı. Bu sayede kullanıcıların yalnızca gerçekten ilgilendiği platformları beğenmesi sağlanacak. Bu da daha sağlıklı bir kullanıcı deneyimi için kaçınılmaz görünüyor. Facebook, bu adım sonrasında kullanıcılarının asıl ilgilendiği şeylerin bilgisine varacak. Kullanıcılarının ilgi alanını belirleyen şirket, bu sayede daha iyi öneriler ortaya koyabilecek.

Söz konusu değişiklikler 5 Kasım tarihinde hayata geçirilecek. Sosyal medya devinin bu yeni uygulaması faydalı olarak nitelendiriliyor. Şirketlerin bu geçiş süresince kullanıcı toplama imkanları devam ediyor. Uyulama ve içeriklere erişim için dayatılan beğendirmelere 3 ay daha devam edilebilecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta