Facebook, Mobil Reklam Ağı "Audience Network"ü Duyurdu!

VoiceSearchgoogle

Sosyal paylaşım devi Facebook, F8 Geliştirici Konferansı’nda yeni reklam ağı “Audience Network”ün duyurusunu yaptı. F8 Geliştirici Konferansı, hatırlanacağı üzere en son 2011 yılında düzenlenmiş ve o tarihten bu yana, üç senedir yapılmamıştı. Konferansın şüphesiz gözdesi konumunda olan “Audience Network”, sunduğu özellikler ile geliştiricilere bir takım ayrıcalıklar tanıyacak. Bu platformun önündeki en büyük rakipler ise tahmin edilebileceği gibi Twitter ve Google.

1 Mayıs tarihinde düzenlenen F8 Geliştiriciler etkinliği, Facebook’tan beklenen büyük adımlara sahne oldu diyebiliriz. Öyle ki şirket, uzun süredir beklenen adımı bu konferansta attı ve mobil alandaki yeni düzenlemeler eşliğinde kamuoyunun karşısına çıktı. Audience Network yani Hedef Kitle Ağı esasen yazılım geliştiricilerini hedef alıyor. Bu adım, Facebook’un son dönemdeki akıllı cihazlar konusundaki eğilimin bir yansıması olarak görülüyor. Hâlihazırda mevcut bulunan Facebook API’lere kod eklenmesiyle kullanılan bu sistem ile uygulama reklamlarında yapılan işlemlerde de bir takım düzenlemeye gidilmiş. Buna göre satış ve ödeme gibi işlemler zahmetsiz bir şekilde sağlanacak ve uygulama reklamlarında doğrudan Facebook üzerinden işlem yapılabilecek.

Zuckerberg’in ifade ettiğine göre; uygulama geliştirilmesine destek verilmeye devam edileceği gibi bunun paraya dönüştürülmesi de sağlanacak. Tanıtımı yapılan platform, esas olarak reklam verenler ile geliştiriciler arasında köprü işlevi görecek. Bu sayede doğru hedef kitleye ulaşılacak ve ürün pazarlamada da başarı yakalanacak. “Audience Network” olarak adlandırılan bu yeni platformun AdMob ve MoPub gibi servisler ile rekabetini ilerleyen dönemlerde net bir şekilde gözlemleme imkanı bulacağız.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta