Facebook Mobil Arama İşlevi Yenileniyor!

VoiceSearchgoogle

Sosyal medya devi Facebook, geliştirmelere hız kesmeden devam ediyor. Şirket, kullanıcı memnuniyeti adına kısa aralıklarla yepyeni geliştirmelere imza atıyor. Sosyal paylaşım sitesi son olarak testlere başladığı yeni özellikle mobilde arama işlevini geliştiriyor.

Gelen haberlere göre Facebook, denemelere başladığı yeni işlev ile gönderiler arasında arama yapmaya imkân tanıyacak. Arkadaşlarınızın eski gönderileri arasında yapacağınız bu aramalar, gizlilik ayarlarıyla da ters düşmeyecek. Yeni arama hizmeti ile arkadaşlarınızın size daha önce bahsettiği şeyleri daha az uğraşarak bulabileceksiniz.

Öte yandan bu yeni özellik, şimdiye kadar yalnızca kısıtlı sayıda kullanıcının erişimine açıldı. Sosyal ağın geliştirdiği mobil kullanıcılara yönelik olan bu yeni özelliğin yakın zamanda tüm Facebook kullanıcılarına sunulması bekleniyor. Facebook’tan gelen açıklamalara göre mobildeki arama işlevi geliştirilmek istenmiş ve söz konusu özellik teste geçirilmiş. Bu yeni test işlevi sayesinde sizin erişiminize açık olan gönderiler arasında arama yapabileceksiniz.

Diğer yandan masaüstü için bulunan Graph Search işlevi, kapsamlı bir arama hizmeti sunuyor. Fakat by işlev yalnızca İngilizce cümleleri tanımakta. Bu yüzden Graph Search, Türkçe dili seçili iken kullanamıyoruz. Kendi gönderilerimiz arasında arama yapmak için ise çoğu zaman Hareketler Dökümü sayfasını kullanıyoruz. Bu sayede istediğimiz şekilde filtreleme yaparak aradığımız gönderiyi kolaylıkla bulabiliyoruz.

Son test edilen özelliğin pek çok mobil kullanıcıyı mutlu edeceği ifade ediliyor. Anahtar sözcük araması, ne ölçüde popülerlik kazanacak, bunu ilerleyen dönemde göreceğiz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta