Facebook ile Anlaşan Oculus'a Tepkiler Dinmiyor!

VoiceSearchgoogle

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay Facebook, Oculus’u satın almıştı. Satın almanın yankıları henüz kesilmiş değil. Pek çok olumsuz geri dönüş, ilk günkü harareti ile hala devam ediyor. Facebook gibi bir sosyal platformun, oyun dünyasına yaptığı böyle bir atılım, şüphesiz ki pek çok çevrede negatif etki uyandırdı. Facebook’tan ziyade, Oculus cephesinde işler çok daha tuhaf.

Bugüne kadar Facebook’a gelen eleştiriler daha ön plandaydı. Fakat bilinenin aksine asıl büyük tepkiler Oculus’a geliyormuş. Bu kadar tepkiyi beklemediklerini paylaşan Oculus Rift’in arkasındaki asıl isim Palmer Luckey, ölüm tehditleri bile aldıklarını belirtti. Ailelerine kadar tehdit edilen çalışanlar her gün bu telefonlara maruz kalıyormuş. Luckey, bu tehditlerin çok alçakça ve haksızlık olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Konu ile ilgili konuşan bir başka yetkili ise Oculus’un Teknoloji Ofis Başkanı John Carmack oldu. Facebook’un Oculus’u satın almasına kendisinin de şaşırdığını belirten Carmack; hayranların bu konudaki asıl korkusu olan “insan takip sistemi”nin ise söz konusu olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz günlede Oculus bir takım yeni geliştiriciler katıldı. Bu da satış sonrası Facebook’u arkasına alan Oculus’un, en iyi olma yarışına girdiği yönünde söylemlere sebep oldu. Bugünlerde hayran kitlesinden gelen aşırı tepkiler ile başı ağıran Oculus, Facebook’un oyun sektörüne girmesinde bir sıçrama taşı işlevi görmüş oldu. Bu adımla oyun dünyasının bir parçası haline gelen Facebook’un önümüzdeki dönemde, Oculus ile ortaya yeni işler koyması bekleniyor. Alınan yeni takım arkadaşları da bu bağlamda değerlendiriliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta