Facebook Haber Merkezi: “Newswire”

VoiceSearchgoogle

Sosyal ağ devi Facebook’un bir süredir haber kaynağı ile ilgili çalışmalar yürüttüğü herkesçe biliniyor. Şirket, kullanıcılarının haber kaynağında ciddi ve daha önemli içeriklere yer verme amacıyla geliştirdiği “FB Newswire” servisi ile yine gündeme oturdu. Yeni duyurulan bu servis, kullanıcıları son dakika gelişmelerinden haberdar edecek ve gündemden kopmamalarını sağlayamayı hedefliyor.

Facebook’un bir süredir kullanıcı istatistiklerinde düşüşe geçtiği ifade ediliyordu. Dikkatleri tekrar üzerine çekmeye çalışan sosyal ağ, kullanıcıların karşısına yeni hizmetler ile çıkmaya devam ediyor. Yakın zamanda hayata geçirilen hizmetler arasında “Nearby Friends” uygulaması yer alıyordu. Bu uygulama da kullanıcıların harita üzerinde yakın çevrede bulunan arkadaşlarını görmesine olanak tanıyordu. Sosyal ağ devi Facebook, kullanıcıların karşısına şimdi de “Newswire” uygulaması ile çıkıyor. Sıradan kullanıcıların yanı sıra uzman gazeteciler ve haber ajansları için geliştirilen bu uygulama ile en son haberlere en kısa süre içinde ulaşılabilecek. Uygulamanın kullanıcılara vadettiği öne çıkan özellik ise dünyada olan gelişmeleri kullanıcıya anında sunmak.

Newswire’da haber kaynağı bizzat kullanıcılar olacak. Facebook kullanıcılarının herkese açık olarak paylaştığı haber niteliği taşıyan materyaller (ileti, fotoğraf, videolar) bu haber ağında yer bulabilecek. Facebook, haber niteliği taşıyan içerikleri kullanıcılara sunmak üzere Storyful ile bir ortaklığa gitti. Newswire ile kullanıcıların paylaştığı materyallerden derlenen en güncel haberler (spor müsabakaları, seçimler vs.) bu haber ağında yer bulabilecek. Facebook ve Twitter üzerinden yayın yapan Nevswire’ın önümüzdeki dönemde büyük atılım göstermesi bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta