Eski Apple Mühendisleri, 360 Derece Video Kaydeden Kamera Üretti!

VoiceSearchgoogle

Son yıllarda görüntü yakalama teknolojilerinde bir hayli yol katedildi. Gelişmeler, video kaydından ziyade fotoğraf çekiminde görülmekte. Gelişmiş özelliklerine rağmen, yüksek kaliteli panoramik fotoğraf makineleri, 360 derecelik bir video kaydı yapamıyor. İşte tam da buradan yola çıkan, geçmişte Apple’ın kamera geliştirme ekibinde çalışan birkaç mühendis, CENTR adını verdikleri kamerayı, Kickstarter üzerinden kullanıcılara sunmayı hedefliyor.

CENTR, sunduğu 5 megapiksel görüntü sensörü ve 4K panoramik video çözünürlük ile dikkatleri üzerine çekiyor. Küçük ebatlardaki bu cihaz, cep boyutunda bir tasarıma sahip. Toplamda dört adet F/2.0 diyaframlı lens bulunduran bu cihaz, 1080p’de 6900×1080, 720p’de ise 4600×720 piksel çözünürlüğünde video kaydı gerçekleştirebiliyor. Barındırdığı uygulama yardımıyla mobil cihazlarla iletişim kurabilen CENTR, bunu Wi-Fi 802.11 b/g/n ve Bluetooth 4.0 bağlantıları üzerinden sağlıyor. 20 megapiksel Time-Lapse çekimler yapabilen kameranın en fazla dikkat çeken özelliği ise 60 fps’ye kadar 360 derece video kaydı yapabilmesi. Öyle ki panoramik video kaydı, alanında bir ilk.

Ergonomik bir tasarıma sahip cihaz, yalnızca 250 gram ağırlığında ve üstelik elektronik cihazların korkulu rüyası su sıçramalarına karşı da dayanıklı. Cihazın belleği ise 8 GB’lık dahili depolama alanının yanı sıra hafıza kartlarıyla da artırılabiliyor. Üç adet mikrofon bulunduran CENTR, şarj edilebilen bir pile ve 2 saate kadar da video kaydı yapabilme özelliğine sahip.

Yeterli fon toplamaya çalışan kamera, şimdiye kadar hedeflediği rakamın yaklaşık olarak üçte birini toplayabildi. CENTR’ın satış fiyatının ise 399 dolar olması bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta