Eğer Size de “iPad” Miras Kaldıysa Üstüne Bir Bardak Su İçin!

VoiceSearchgoogle

Yine garip bir örnek ile Apple’ın güvenlik kurallarının gereğinden fazla sıkı olduğuna şahit olduk. Vefat eden annesinden iPad miras kalan bir tüketici, daha cihazı tek sefer bile kullanabilmiş değil.

Josh Grant adlı İngiliz, annesinden kalan iPad’i hiçbir şekilde kullanamadıklarını anlattı. Buna neden olan sebep ise kilidi açamamaları. Kardeşleri ile beraber, annesinin ölüm ilanını, vasiyet kopyasını ve avukattan aldıkları bir mektubu Apple’a gönderen Grant, şu ana kadar hiç bir sonuç alamadı.
Anne Grant, yaklaşık iki yıl kadar önce, kanser tanısı konulduğunda söz konusu iPad’i, çocukları ile video görüşmesi yapma ve oyun oynama amaçlı satın almış. Bıraktığı vasiyet ile 5 oğluna mal varlığını bölüştüren annenin iPad’i ise en büyükleri Patrick’e kalmış.

Annelerinin kullanıcı adı ve şifresinden haberdar olmayan Grant kardeşler, bu mirastan mahrum kaldılar. Merhumenin vasisi olan bu kardeşlerden Apple, kilidin açılmasına yönelik yazılı bir izin istedi. Fakat mal sahibi yani Grant’lerin annesi öldüğünden ötürü bu izni almak tamamıyla imkânsız…

Josh Grant’ın belirttiğine göre defalarca Apple’a gidilip gelindi. Apple, ardı ardınca kanıtlar istemeye devam etti. Apple’a, annelerinin vefatını kanıtlayan bir takım belgeler gönderildi. Fakat tüm bunlar Apple’ı inandırmaya yetmedi. Şirket şimdilerde, Bayan Grant’ın sahip olduğu kanıtlarla sabit ise de, iPad ve iTunes hesabının gerçekten kime ait olduğunu gösterecek bir mahkeme kararı bekliyor. Mahkeme işleri için avukatların istediği saatlik ücret ise 200 sterlin.

Josh Grant’ın ifadesine göre açamadıkları iPad, bu gidişle yalnızca servis altlığı olarak kullanıma yarayacak. Apple ise konu ile ilgili olarak, alınan güvenlik önlemlerinin, çalıntı veya kayıp cihazların korunması için son derece önemli olduğunu ifade ediyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta