Dünyanın En Hızlısı Yine Çin’den

VoiceSearchgoogle

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarına sahip ülke ünvanını yine Çin kazandı. Listenin başına üçüncü kez geçen Tianhe-2 adlı bilgisayar, uzak doğunun teknoloji merkezi Çin’in üretimi olarak karşımıza çıkıyor. Tianhe-2, önceki 2 yıl da en hızlı süper bilgisayar olarak tespit edilmişti.

Almanya’nın Leipzig şehrinde düzenlenen Uluslararası Süper Bilgisayarlar Konferansı’nda Tianhe-2'nin en hızlı olduğu konusu resmiyet kazandı. Söz konusu konferansta dünyanın en hızlısı ve güçlüsü olarak Tianhe-2 seçildi.

Tianhe-2, saniyede ulaştığı 33.9 petaflop'luk performansıyla dikkatleri üzerine topluyor. Henüz bu hızda bir süper bilgisayarı geçebilecek başka bir bilgisayar ortaya çıkmış değil. Bu hızlı bilgisayar, gücünü Intel Xeon işlemcisi ve 3,12 milyon çekirdeğinden alıyor. Bu inanılmaz cihaz, bu hız sayesinde 34 katrilyon işlem yapabilmekte.

Tüm bu hıza rağmen son yıllarda hız artışında geçmiş trende nazaran kayda değer bir yavaşlama tespit edildiği ifade ediliyor. Süper bilgisayarların hız kazandığı tek bölge ise Tianhe-2’nin ev sahipliğini yapan Çin olarak kaydediliyor. Uzak doğunun teknoloji devi Çin, tek süper bilgisayarı Tianhe-2 değil. Çin, en hızlılar listesinin ilk 500’ünde, 76 bilgisayar ile yer alıyor. Çin, listenin dışında kalan 13 diğer süper bilgisayara da sahip. İlk 500’e girmeyi başaran bilgisayarların tümünün toplamdaki gücü ise 250'den 274 petaflop/sn'ye yükselmiş görünüyor.

Listenin en önemlileri arasında hiç şüphesiz ABD de yer alıyor. ABD, 233 süper bilgisayar ile listede göze çarpan ilk ülkeler arasında yer alıyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta