"Dialog": Bu Bileklik Epilepsi Hastaları için!

VoiceSearchgoogle

En az alzheimer kadar tehlikeli ve yaygın olup nörolojik bir hastalık olan epilepsi (yaygın bilinen adıyla “Sara”), yalnızca hastayı değil, ailesini de psikolojik olarak olumsuz yönde etkiliyor. Epilepsi hastalarının ne zaman nöbet geçireceği belli olmadığı için, sürekli bir tedirginlik hakim olmakta. Artefact firması, devamlı temkinli olmak zorunda kalan epilepsi hastalarına özel, Dialog adlı bir bileklik geliştirdi…

Epilepsi hastalarına özel bileklikler ve nöbet sırasındaki tehlikeleri en aza indirmeyi amaçlayan benzer türde cihazlar, hâlihazırda piyasada bulunmakta. Fakat Artefact şirketi, Dialog’u geliştirirken yalnızca hastayı değil, ailesine, yakın çevresine vb. de yardımcı olmayı hedefleyerek bu proje üzerinde yol almaya başlamış.

Dialog, küçük bir cihaz ve onunla bağlantılı akıllı telefon uygulamasından oluşmakta. Dialog’un sunduğu hizmetler arasında, hastalara ilaç saatlerini hatırlatmanın yanısıra, nöbet geçirmeden önce hastanın kendisini ve yakınlarını uyarma özellikleri de yer alıyor. Epilepsi nöbeti geçirmeden önce hastanın nerede bulunduğunu ve o anda ne yapmakta olduğunu belirleyebilen cihaza bağlı uygulamalar sayesinde, kişinin yanında bulunanlara veya yanından geçenlere, ilk yardım için yapılması gerekenler de aktarılıyor.

Uzun bir zamandır sağlığa yönelen teknoloji şirketleri, ardı ardınca üretilen yeni ürünler sayesinde birbirlerini insan odaklı davranmaya teşvik ediyor. Artefact ta Dialog’u geliştirirken yalnızca hastalara yardımcı olmayı değil, bu ürün ile diğer şirketleri teşvik etmeyi de umduklarını belirtiyor. Bu günlerde prototipleri test aşamasında olan cihazın, yaklaşık 2 yıl içinde piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta