Cubestormer, Rubik’te Dünya Şampiyonu!

VoiceSearchgoogle

İki İngiliz mühendis, yeni bir robot geliştirdi. Rubik kübünü en hızlı çözen bu robotun gerçek hayatta hiçbir kullanım alanı amacı bulunmuyor. Fakat gösterdiği yüksek performans ile insanları adeta büyülüyor. Bu yeni ve üçüncü nesil LEGO robot, 5,55 saniyelik insan rekoru ve 3,253 saniyelik robot rekorunu kırmış oldu.

Cubestormer, ilk olarak 2010’da geliştirilmiş ve büyük yankı uyandırmıştı. İkinci versiyonu ile de rekorlar kıran robotun şimdilerde üçüncü nesil versiyonu insanları büyülemekte. Robot, Samsung Galaxy S4’te de bulunan Exynos işlemciden gücünü alıyor. Robotun kollarının hareket etmesi için kullanılan işlemciler toplamda sekiz tane ve Cortex-A15 ve Cortex-A7 adında. Cubestormer robotun beyni ise bir akıllı telefon. Bu akıllı telefonda özel bir uygulama yüklü. Küpün başlangıç durumunu analiz eden uygulama, uygulanması gereken adımları belirliyor ve söz konusu adımları cihazın kollarına bildiriyor.

Cubestormer’ı geliştiren mühendislerden Gilday bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre robot geliştirilirken akıllı telefon ve motorlar arasındaki bağlantıyı kurmak, sandığımızdan çok daha zor olmuş. Cubestormer’un kolları insan gözünden çok daha hızlı hareket gösteriyor. Robotun, hızlı hareket esnasında küpü sıkıştırmaması için büyük uğraşlar verilmiş, bu yüzden, yazılımdan ziyade uğraş verilen bu işlemler de büyük zaman almış.

David Gilday ve Mike Dobson adlı iki İngiliz mühendisin bir sonraki adımı ise mevcut robotu daha da hızlı hale getirmek olacakmış. Daha önce dünya rekorunu Cubestormer 2 ile de kıran mühendisler, kendi rekorlarını kıran 3. nesil Cubestormer’ı ürettiler fakat yakın gelecekte bununla da yetinmeyip yeni bir robot geliştirmeleri mümkün…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta