Chrome, Zararlı Eklentilere Savaş Açtı!

VoiceSearchgoogle

İnternette dolaştığımız her an, zararlı yazılımların tehdidi altında bulunuyoruz. Bazı web siteleri, kullanıcıların başını fazlasıyla ağırtabiliyor. Kullanılan metod ve amaç ise çoğu zaman aynı. Bu web siteleri, tarayıcınızın içine zararlı eklentiler yerleştirip kullanıcıyı zorla istenmeyen reklamlara yönlendiriyor. Fakat Google, bu alana da el atmışa benziyor. Google’ın son adımı, kullanıcılar için bir umut olabilir mi?

Google, web tarayıcısı Chromu geliştirmeye devam ediyor. Teknoloji devi, Chrome için geliştirdiği mekanizma ile bu tür zararlı eklentilerin önüne geçmeyi hedefliyor. Google çok yakında bunu bir adım öteye taşıyıp, Chrome’un ayarlarını değiştirmeye çalışan tüm indirmeleri engellemeye hazırlanıyor.

Fakat filtreler için istisna durumların olacağı da tahmin ediliyor. Buna göre söz konusu filtreler, Chrome Web Store’daki uygulamaları kapsamayabilir. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse yeni düzenleme ile birlikte Güvenli gezinti işlevi, kullanıcıların bilgisyarında beklenmeyen değişiklikler gerçekleştiren programları hedef alacak.

Tüm bu tedbirlerle zararlı eklentilerin ve dolayısıyla istenmeyen reklamların önüne geçilmesi hedefleniyor. Yeni düzenleme ile birlikte Google, giriş sayfanızı değiştirmeye çalışan veya tarayıcı ayarlarınızı kurcalayan programlar hakkında tedbir alıyor. Bu tedbire göre söz konusu kötü niyetli indirmeler gerçekleşmeden önce kullanıcıya uyarı sunulacak. Kullanıcı,karşısına çıkan uyarıya rağmen indirme yapmak isterse bunu da gerçekleştirebilecek. Google’ın, hakkında uyarı yaptığı programa ulaşmak isteyen kullanıcı, bu işlemi indirme listesinden yapabilecek. Chrome, aldığı tedbirlerle yanıltıcı indirmelerin önüne hepten geçebilecek mi merak ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta