Chrome, PC'lerin Pilini mi Emiyor!

VoiceSearchgoogle

Chrome’un laptop pillerini emdiği iddia ediliyor. Buna göre tarayıcıda uzun süredir bulunan bir hata, laptopların pilinin hızla tükenmesine yol açıyor. Bahsedilene göre bu problem Chrome’un açık kalması durumunda bilgisayarı yavaşlatabiliyor. Sorunun yalnızca Windows’ta yaşandığı öne sürülüyor.

Chrome’un pil düşmanı olmasının ardında yatan temel neden, sistem saati işleme hızında yapılan değişiklik olarak gösteriliyor. Chrome’un açık kaldığı süre içinde ms değeri değişiklik gösteriyor. Ms değerinin düşük olması durumunda ise pil tüketimi had safhayı buluyor.

Microsoft’un ifade ettiğine göre 1,000ms'lik işleme hızlarının güç tüketimi, yüzde 25’e kadar artırılabiliyor. Sistem saati işleme hızının küresel bir ayar olması hasebiyle bir program tüm sistemi doğrudan etkileyebiliyor.
Chrome’un aksine Internet Explorer, bu ayarı gerekmesi durumunda 1,0ms'ye indirebiliyor. Chrom’da normal ayarlara geri dönüş yapılması için ise tarayıcıların kesin surette kapanması gerekiyor. Bu da Chrome’un diğer tarayıcılar karşısında bir zaafı olarak ortaya çıkıyor.

Söz konusu problemin Google tarafından bilinmediğini varsaymak ziyadesiyle iyimserlik olur. Bu durum, Google tarafından elbette ki biliniyor. Fakat bir önlem ya da çözüm geliştirilmiş değil. Bu yüzden Chrome’u kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız doğru bir çözüm olabilir. Söz konusu problem konusunda Google’ın dikkatini çekmek için daha ne yapılması gerekiyor merak ediliyor. Bunun için önerilen tek şey bug trackerda bu öğeyi yıldızlamak olarak ortaya çıkıyor. Bu işlem belki Google’ın dikkatinin çekilmesine sebep yaratır.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta