Chrome, Explorer’ın Tahtına Oturdu!

VoiceSearchgoogle

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet uzun süredir hız kesilmeden devam ediyor. Bir yandan Google Chrome’u tercih edenlerin sayısı sürekli artarken, bir diğer yandan Firefox kullanıcıları artış gösteriyor. Yılların emektarı Internet Explorer ise pek çok eleştiri almasına rağmen popülerliğini şimdilik koruyor.

Son raporlara göre Explorer’ın tahtı sallanıyor. Adobe Digital Report’un yayınladığı güncel veriler, Chrome’un Internet Explorer karşısında güç kazandığını gösteriyor. Internet Explorer’ın uzun süredir sahip olduğu en popüler tarayıcı ünvanının yeni sahibi olarak Google Chrome gösteriliyor. Son ve güncel veriler, Google Chrome’un toplam kullanım oranının yüzde 31,8 olduğunu, Internet Explorer’ın ise yüzde 30,9’luk oran ile geride kaldığını gösteriyor. Raporların anlaşıldığı kadarıyla, Internet Explorer, tarihindeki en büyük darbesini yemiş gibi görünüyor. Tüm bu gelişmeler Google’ın, Chrome adlı taraycı ile mobil ve masaüstü platformlarda popülerlik bakımından Microsoft’un önüne geçtiğini gösteriyor.

Son yayınlanan rapor, manşetlerin gerisinde kalan pek çok ayrıntıyı da içeriyor. Söz konusu rapor ayrıca mobil ve masaüstü kullanımları gözler önüne seriyor. Mobil cihazlardaki tarayıcılardaki liderliği Chrome almışken, masaüstünde işler, Microsoft’un lehine görünüyor. Chrome yüzde 14,3 ile mobil cihazların en popüler tarayıcısı olmayı başarırken, Explorer yüzde 13 ile masaüstü cihazlardaki kullanımlarda liderliğini koruyor. Google’ın başarısı, mobil cihazlardaki kullanışlı arayüzüne bağlanıyor. Explorer’ın masaüstündeki liderliğini korumasına ise geleneksel bilgisayarlar üzerindeki ısrarlı tutumu sebep gösteriliyor.
Internet Explorer, Windows işletim sisteminin gücünden yararlanırken; Google ise mobil işletim sistemlerindeki gelişmeyle güç kazanmış gibi görülüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta