CarPlay İçin El Ele

VoiceSearchgoogle

Sektörde öncü iki büyük şirketin işbirliğine gideceği duyuruldu. Söz konusu şirketler, teknoloji devi Apple ve dünyanın önde gelen otomobil üreticisi Volvo. Bu işbirliği sayesinde iletişim ve otomobil teknolojilerinin bir kez daha bir araya gelmesine tanık olacağız.

Son birkaç yıldır otomobil ve mobil iletişim sektörü bir takım projeler ile ortaklıklar kuruyor. İşte bunun son yeni örneğini de Apple ve Volvo’nun bir araya gelmesi ile görmekteyiz. Bu günlerde pek çok çevreden, konu ile ilgili olarak “yenilikçi otomobil firması ve dünyanın en geniş çapta tanınan teknoloji şirketi bir araya geliyor” şeklinde yorumlar geliyor. İşbirliğine imza atıldığını ise ilk ağızdan, Apple ve Volvo duyurmuş bulunmakta.

Apple, yeni hizmeti CarPlay ile iPad, iPod ve iPhone’un desteklediği tüm özellikleri Volvo tasarımı aracın orta konsolunda yer alan ekrana uyarlıyor. Bu sayede araç içindekiler, tüm bu mobil hizmetlerden yararlanabilecek.

Apple, sunduğu tüm kolaylıkları özel üretim bir arayüze bağlıyor. Apple hizmetlerine ise sürücünün sesli kontrolü veya direksiyon üzerindeki kontrol forksiyonları ile ulaşım imkanı tanınmakta.

iPhone’da mevcut olan mesaj, konuşma, navigasyon ve müzik gibi temel uygulamalara Apple CarPlay teknolojisi üzerinden de erişim sağlanabilecek. Bu sayede iPhone’a yabancı olmayan kullanıcıların, CarPlay’de de zorluk çekmemesi bekleniyor. Sunulacak özellikler arasında Spotify adlı popüler müzik yayın uygulaması da yer alıyor.

Apple CarPlay teknolojisi ilk olarak, yenilenen Volvo XC90 SUV’da kullanılacak. Beklenen araç XC90’ın yılın son aylarında satışa sunulacağı ifade ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta