Bu Piller Organik ve Ucuz Maliyetli!

VoiceSearchgoogle

Güney Kaliforniya Üniversitesi, büyük çapta enerji depolayabilen yeni bir tür pil geliştirdi. Bu yeni teknoloji ürününün, yenilenebilir enerjinin depolama sorununu çözmesi ümit ediliyor. Sri Narayan önderliğinde geliştirilen pilin kullanım ömrü uzun ve de düşük bir maliyete sahip. Söz konusu pilin dikkat çeken yönleri ise su bazlı olması, toksit kimyasal maddeler ve metal türevleri içermiyor olması olarak sıralanıyor. Enerji depolama kapasitesinde yeni bir gelişme olan bu pilin, ilerleyen dönemlerde enerji santrallerinde dahi kullanılması bekleniyor.

Günümüzde kullanılan rüzgar ve güneş enerjisi, doğal kaynakların miktarına bağımlılık gösteriyor. Söz konusu piller ise yüksek miktarda enerji depolayabiliyor. Bu pillerin yenilenebilir kaynakları daha güvenilir hale getirmesi bekleniyor. Bu teknoloji ile güneş ve rüzgar enerjisinin kesilmesi kaygısı ortadan kaybolacak.

Piller, yaklaşık olarak 5 bin defa şarj edilebiliyor. Bu da, halihazırda bin defa şarj edilebilen iyon pillerin çok daha ötesinde bir teknoloji olduğunu gösteriyor. Üretilen piller, bir başka deyişleher zamankinden çok daha uzun ömürlü. Şaşkınlık uyandıran bir diğer nokta ise bu pillerin üretiminin, lityum iyon pillere kıyasla 10 kat daha ucuz olması.

Ucuz ve çevre için daha az zararlı bu piller, enerjiyi htiyaca göre hızlı veya yavaş şekilde iletmeye olanak tanıyor. Üstelik bu teknoloji sayesinde kimyevi maddelere hiçbir şekilde ihtiyaç duyulmuyor. Enerji kaynaklarının tükenme sinyalleri verdiği günümüzde, bu tür gelişmelere kulak verilmesi gerekiyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta