Boeing'in Kendini İmha Eden Telefonu: "Black"

VoiceSearchgoogle

Dünyanın en büyük uçak üreticisi şirketlerinden biri olan Boeing, bir süredir akıllı telefon üretimi üzerinde çalışıyordu. Büyük bir gizlilikle devam edilen çalışmalar hakkında uzun zamandır tatmin edici bir duyum alınamamıştı.

Kısa süre önce Boeing, yayınladığı duyuru ile üzerinde çalıştığı akıllı telefonun ayrıntılarını paylaştı. Yapılan duyuruda bu yeni akıllı telefonun adı da açıklandı. Black adını alacak olan telefonun öncelikli hedef kitlesi ise savunma ve güvenlik alanında çalışanlar olacak.

Açıklamada bir takım teknik ilgiler de yer almakta. Yayınlanan tabloya göre telefon 170 gram ağırlığında ve gövdesi de 5,2 inç büyüklüğünde. 960x540 piksel çözünürlük ile rakiplerinin gerisinde kalan yeni akıllı telefon Black’in ekran büyüklüğü ise 4,55 inç olarak duyuruldu. LTE şebeke destekli bu telefon, 1 GHz frekanslı çift çekirdekli ARM Cortex A9 işlemciye sahip.

Black’in arka paneline aralarında uydu alıcısı, güneş enerji paneli ve biyometrik tarayıcı gibi aksesuarlar monte edilebiliyor. Geliştirilmeye açık arka panele sahip bu cihazın parçaları ise ABD’de bir araya getirildi. Black’e özel olarak geliştirilen özellikler sayesinde bu telefonda bulunan ya da transfer edilen veriler şifrelenebiliyor. Telefonun işletim sistemi ise Android olarak açıklandı.

Black’in basında da yankı bulmasını sağlayan en önemli özelliği ise kendi kendini imha etmesi. Cihaz, bu imha moduna, dışarıdan müdehale edilmeye çalılşılması durumunda geçiyor. Geliştirilen özel bir teknoloji sayesinde gövdeyi açmak için yapılan herhangi bir zorlama durumunda, sistem otomatik olarak devreye giriyor ve telefonun içindeki tüm bilgiler siliniyor. Bununla birlikte, yalnızca bilgilerin silinmesi ile kalmayıp telefon da çalışamaz hale geliyor. Tüm bunları ise telefonun ana gövdesinde yer alan epoksi adlı reçine ve onun üzerinde tüm darbeleri algılayabilen vidalar gerçekleştiriyor.

Boeing, şimdilik bu gizemli telefonun piyasaya sürülüş fiyatını ve tarihini açıklamış değil. Fakat alınan duyumlara göre Black’i raflarda görmek için çok uzun bir zaman beklemeyeceğiz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta