BOBs 10 yaşında!

VoiceSearchgoogle

Dünyanın en geniş çaplı uluslararası sosyal medya içerik yarışması BOBs bu yıl 5 Şubat’ta başladı. 2004 yılından bu yana devam eden BOBs yarışmalarının kurucu sponsoru ise Alman yayın devi Deutsche Welle.

9. yılında Türkçenin de dâhil olduğu BOBs’un bu yılki Türk jüri üyesi Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka. BOBs bu yılki sloganını Best of Online Activism (en iyi sosyal aktivizm) olarak duyurdu.

BOBs, sosyal medya ile ilgili hemen hemen tüm kategorilerde farklı dillerde birbirinden farklı içeriklere katılım imkânı tanıyan kapsamı geniş bir yarışma. Blog kategorisinde yarışılabildiği gibi, facebook sayfaları, YouTube kanalları veya internet siteleri de aday gösterilebilecek alanlar arasında yer alıyor.

Yarışmalarda, her dilden içerik için ayrı bir jüri üyesi bulunmakta. Toplamda ise aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 14 ayrı dilde katılım sağlanabiliyor. Diğer içerik gönderilebilen diller ise Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezya dili, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukrayna dili olarak sıralanıyor.

2014 BOBs yarışmaları 4 Şubat’ta start verdi ve son katılım tarihi de 5 Mart olarak duyuruldu. Jüri ödüllerinin yanı sıra halk oylamasına da sunulan yarışmalarda sonuçların ise 7 Mayıs’ta açıklanması bekleniyor.

Alınan duyumlara göre BOBs için düşünce özgürlüğü ve insan haklarına dikkat çeken içerikler ödül kazanmaya daha yakın. Sonuçların açıklanmasını takiben Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenecek olan Global Medya Forumu’nda hak sahipleri ödüllerine kavuşacak.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta