BMW, Yeni Aracı X5 Security Plus'ı Tanıttı!

VoiceSearchgoogle

BMW, yine yeni bir tanıtımla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Alman otomobil üreticisi, son aracının tanıtımını Moskova’da düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı‘nda gerçekleştirdi. X5 Security Plus adlı zırhlı otomobil, araç kullanıcısını vahşi saldırı, kaçırma ve organize suç gibi tehlikelerden korumak amacı ile üretildi.

BMW, zırhlı araç konusunda deneyimsiz değil. Zira şirket, daha önce de bir önceki X5 modelini, AK-47′ye karşı dayanıklı hale getirmişti. X5 Security Plus adlı bu son araç ta X5’in zırhlı versiyonu olarak çıkış yapmaya hazırlanıyor.

Daha ayrıntılı bahsetmek gerekirse araçta X5′e de benzer bir zırh kaplamasının kullanıldığı dikkat çekiyor. BMW X5 Security Plus’ın sürücü kokpitinin ise çelikten mamul bir zırh ile kaplandığı ifade ediliyor. Otomobilin diğer hassas bölümleri için ise aramid-polietilen bileşenler kullanılmış. Bu güvenlikli ve zırhlı araçta tekerlek dahi göz ardı edilmemiş. Patladığında bile giden tekerler, aracın dikkat çeken bir başka unsuru olarak karşımıza çıkıyor. VR6 seviye balistik korumalı olan araçta kendini onaran bir yakıt tankı da bulunuyor.

Tasarımda, silahlı bir saldırı durumu da göz önünde bulundurulmuş. Cam parçaları, araç içindekiler için bir tehlike oluşturmaması için otomobilde X5’te bulunanlardan daha güçlü ve güvenlikli camlar kullanılmış. Zırhlı BMW X5 Security Plus’ın motoru da saldırı anında kaçış için yeterli performansa sahip. Dört çekişli otomobilde, 443 beygir gücü sağlayan TwinPower turbo V8 motor kullanılmış.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta