Bir Oyundan Çok Daha Ötesi: ReRoll

VoiceSearchgoogle

Bir oyun düşünün ki tüm dünya ayaklarınızın altında olsun. Evet, yanlış duymadınız böyle bir oyun projesi var, adı da ReRoll.

Ubisoft’un eski çalışanları Louis Pierre Pharand ve Julien Cuny tarafından hayata geçirilecek bu proje ile beraber ilk defa bir oyun; yer şekillekilleri, dağları, tepeleri, nehirleriyle tüm dünyayı birebir yansıtacak. Bir bakıma yeryüzünü oyuna sığdıracaklar ve bunu tüm dünyayı “ebee” adlı insansız hava aracıyla haritalandırarak sağlayacaklar.

Haritalandırma işlemi tamamlandıktan sonra yeryüzünün tamamının 3 boyutlu modeli çıkarılmış olacak.

Louis Pierre Pharand’ın duyurduğuna göre oyunundaki tema, hayatta kalma olacak. Bununla birlikte oyun, beslenme ve spor yapma gibi aktivitelere de olanak sağlayacak.

Oyun, esas olarak gerçeklik hissi vermeye odaklanmış. Günümüzde pek çok gerçek zamanlı oyun var. ReRoll’un bunlardan farkı, gerçek hava durumlu ve gerçek mekânlı olması. Şöyle ki dünya üzerindeki herhangi bir A şehrinin sokakları ve meteorolojisi nasıl ise oyun aynen onu yansıtacak.

ReRoll şimdilik multiplayer odaklı değil ama tüm dünyanın oyun sahası olmasıyla hiçbir oyunun sahip olmadığı mekân sınırsızlığına ulaşacak. Böylelikle kullanıcılara özgürlüğün keyfini çıkartması söz konusu... Başlangıçta dünyanın küçük bir bölümü oyunda aktif olacak, sonraları harita genişleyerek tüm dünyayı kapsar hale gelecek.

ReRoll bugünlerde proje aşamasında. Fakat, gerçekleşmesi halinde dünya çapında ilklere imza atacak. Açıklamalara göre projenin oyun severlere ulaşması ise 2015 yılını bulacak. Oyunun daha yakın bir zamanda çıkması için bağışlar toplanmaya devam ediyor...

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta