Bing'in Pazar Payı Yükselişte!

VoiceSearchgoogle

Microsoft, arama motoru hizmetinde, gün geçtikçe Google ile arasındaki farkı kapamaya devam ediyor. Şirketin Google’a göre daha genç olan arama motoru Bing, her geçen gün hızla kullanıcı kazanarak yoluna devam ediyor.

Microsoft’un yeni yaklaşımının bir meyvesi olarak Bing’e olan rağbet artış göstermeye başladı. Bu aşamada Microsoft’un bu arama motorunun daha fazla kullanıcı kazandığı ve pazar payını da artırdığı ifade ediliyor. Arama motoru, yoluna sağlam adımlarla devam ediyor. Bing, Nisan ayında arama motoru alanı özelinde yalnızca yüzde 18.7 Pazar payına sahipti. Bu oran Mayıs ayında ise yüzde 18.8’e kadar artış gösterdi. Alınan son rakamlara göre ise Haziran ayı oranları Pazar payının yüzde 19.2’ye sıçrayış gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Bing’in bu artan oranları, arama motoruna sosyal medya entegrasyonu ve tahmin motoru özelliğinin eklenmesi ile doğrudan alakalı görülüyor. Şirket, bu adımları daha fazla kullanıcı kazanmak adına atmıştı ve bu, rakamlara göre hedefini bulmuş görünüyor. Öte yandan bu özellikler, kullanıcılar cephesinden de büyük beğeni kazanmış bulunuyor.

Arama motoru pazarının en büyük oyuncusu tahmin edileceği üzere hiç şüphesiz Google. Google yüzde 67.6 pay ile birincilik ünvanını elinde bulunduruyor. Fakat söz konusu internet teknoljileri olunca, her şeyin tersine dönme ihtimali her an için hazır bulunuyor. Bu konuda Bing’in her ay yükseliş gösteren Pazar payı ile Google’a yaklaşabileceği ifade ediliyor. Bir başka arama motoru Yahoo ise kullanıcı oranlarında düşüş yaşıyor. Böylesine bir tabloda Yahoo kullanıcılarının Bing’e geçmiş olduğuna yönelik çıkarımlarda bulunuluyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta