Baterist için Robot Protez Üretildi

VoiceSearchgoogle

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde Prof. Gill Weinberg’in çabaları ile yeni bir robot kol geliştirildi. Söz konusu protez, yıllar önce sağ kolunun dirsekten aşağısını kaybeden Jason Barnes için üretildi. Jason Barnes, Amerika’nın Georgia adlı eyaletinde yaşayan ve baterist olma hayallerine sahip bir genç. Barnes daha önce, bateri çalma arzusu için, kendi imkânları ile geçici bir çözüm bile üretmişti. Prof. Gil Weinberg, geliştirdiği robot kol ile baterist olmak isteyen Barnes’a en büyük iyiliği yapmış oldu.

Elektromiografi ile işleyen protez, üst kolda kasların ürettiği elektrik sinyallerini kişinin komutları çerçevesinde takip eden bir sisteme sahip. Kasları gererek kontrol edilen cihaz, robot teknolojisi sayesinde Barnes’i, bir bakıma iki kola sahip bateristlerden daha avantajlı kılıyor.

Profesör Weinberg’in ifade ettiğine göre bu robot kol, bateristi adeta bir “sibernetik organizma”ya çeviriyor. Esasen kolunun tamamını kontrol edemeyen Barnes, geliştirilen bu protez ile başardıkları dolayısıyla büyük ilgi çekiyor. Profesörün belirttiği husus de bunu destekler nitelikte. Kendisi de profesyonel manada müzik ile ilgilenen Weinberg, Barnes’i bateri çalarken görmenin çok ilginç olduğnu söylüyor.

Jason Barnes, profesyonel manada yeteneklerini sergilemeye başladı bile. Genç adam, ilk canlı performansını Mart’ın 22’sinde, Atlanta Bilim Festivali içerisinde yardım amaçlı düzenlenen bir etkinlikte gerçekleştirecek. Heyecanının büyük olduğunu belirten Barnes, konser ile ilgili olarak; pek çok metal müzik bateristinin, başarısı dolayısıyla kendini kıskanacağını iddia etti. Yapılan röportajlarda, taktığı robot kolun son derece mükemmel olduğunu söyleyen Barnes, halinden memnun görünüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta