Avrupa Birliği, Apple ve Google ile Ne Görüşüyor?

VoiceSearchgoogle

Avrupa komisyonu, uygulama içi satın alma özelliği konusu üzerinde Apple ve Google ile görüşmeler başlattı. Mobil mağazaların vazgeçilmezi konumundaki uygulama içi satın alma özelliğinden bazı kullanıcılar memnun değil. Avrupa komisyonunun görüşme başlatmasındaki etken de işte bu kullanıcı eleştirileri olarak görülüyor. Kullanıcıların memnunsuzluğunu dikkate alan Avrupa Komisyonu, görüşmeler ile uygulama içi satın alma özelliğinde değişikliğe gidilmesini planlamakta.

Avrupa komisonunun firmalara götüreceği talepler arasında, satın alma ücretlerinde daha anlaşılır bir dil kullanımına gidilmesi ve çocukların dikkatini çeken noktaların ebeveynlerin lehine düzenlenmesi yer almakta. Bir diğer mevzu olarak komisyon, satın alma işlemlerinde daha sıkı kontrollere gidilmesini ve uygulamaların e-posta adresli olması gerektiğini ifade ediyor.

Avrupa Birliği Adeletten Sorumlu Komiseri Viviane Reading’in açıklamalarına göre, yeni çıkan ürünlerin satışında, kullanıcıları yanlış yönlendiren ifadelerin yer alması Avrupa Birliği’nin tüketici koruma politikası ile ters düşmekte. Bunun, kullanıcıları aldatma olacağını belirten Reading, kullanıcıların güven problemi ile karşılaşmamaları gerektiğini açıklamalarına ekledi.

Komisyonun Avrupa’daki uygulama sektörü hacmi ile ilgili tahmini ise 5 yıl içinde 63 milyar avroya ulaşılacağı yönünde. Bildiride yer alan Bitkom verileri, Almanya’da uygulama içi satın alma gelirlerinin yıldan yıla büyük bir artış gösterdiğini gözler önüne sermekte. Bildiride dikkat çeken bir diğer saptama, kullanıcı kitlenin 1 milyondan fazlasının yaşının 10-19 arasında olduğu konusu… Satın alma politikaları üzerine Google ve Apple ile görüşen Avrupa Birliği, görüşmeleri tüketicinin lehine sonlandırmayı hedefliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta