Aurora EEG ile Rüyalarınızı Kontrol Edin!

VoiceSearchgoogle

Rüyaları kontrol etme amaçlı yeni bir ürün geliştirildi. Özellikle Inception gibi filmlerden sonra insanlar, bu konuya büyük bir ilgi duyuyorlar. Rüya kontrolü (lucid dreaming) tekniğinin daha kolay öğrenilmesinde yardımcı olacak olan bu yeni ürünün adı ise Aurora EEG. Söz konusu bu ürün, Elektroensefalografi (EEG) ile çalışan bir alın bandı.

Kablosuz çalışan bu alın bandı iWinks tarafından üretildi. Öncelikle kullanıcı bantı başına takıyor ve daha sonra Bluetooth üzerinden Aurora’ya bağlanılıyor. Bluetooth bağlantısı kapatılarak ta çalışabilen alın bandında EEG sinyali yazılımı dahili bulunuyor. Kablosuz çalışan ve haftalarca şarj gerektirmeyen bant üzerinde beyin dalgalarını ölçmeye yarayan elektrotlar, kalp monitörü, ivme ölçer, bir takım LED’ler ve uyku aşamaları ile ilgili bir yazılım yer alıyor.

Ürünün içerdiği EEG verilerini işleyen algoritmalar sayesinde kullanıcının ne zaman REM uykusuna geçtiği belirlenebiliyor. Rüyaları kontrol etmeye yarayacak işlemler de tam olarak bu aşamada devreye giriyor.

Kullanıcının daha önce yaptığı ayarlamalar ile bant üzerinde yer alan LED’lerin oluşturulmak istenen ruh haline göre, farklı tür ve renkte sinyaller göndermesi sağlanabiliyor. Bunun yanında, eş zamanlı olarak farklı seslerin çalınması telefon uygulaması ile mümkün kılınmış. Uykunun en hafif anını belirleyebilen uygulama, kullanıcısını o anda uyandırma özelliğini de içermekte. Ürünün sağladığı kontroller sayesinde kâbuslardan kurtulmanın da mümkün olduğu iddia ediliyor.

Kickstarter kampanyasında 90 bin doları hedefleyen Aurora, bu rakamın üzerine çıkarak yaklaşık 240 bin dolarlık bir destek topladı. Aurora’nın telefon uygulaması Android ve iOS platformlarında çalışıyor. Ön siparişte olan ürün, iWinks’in web sitesinden 199 dolara satın alınabiliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta