Apple’ın Tahtı Sallanıyor mu?

VoiceSearchgoogle

Uzun süredir Apple’ın batacağına ilişkin çıkan söylentiler, kıyamet senaryolarından öteye geçemiyor ve asılsız iddialar olarak değerlendiriliyordu. Fakat son yıllarda Apple’ın kar marjının seyrindeki düşüş ve rakiplerin yükselişi bu söylentilerin gerçek olabileceğini düşündürmeye başladı. Buna sebebiyet veren durumlardan biri de Apple’ın düşüşünü takiben rakip şirket Samsung’un mobil cihaz piyasasında yakaladığı yükseliş gösteriliyor.

Tüm bu söylentilerin gölgesinde Apple, geçen hafta yeni kazanç raporlarını yayınladı. Raporlarda görülen olumlu rakamlara rağmen şirketin adımlarını daha dikkatli atması gerektiği ifade ediliyor. Bununla birlikte son yayınlanan raporların pek çok yatırımcıda ise olumlu etkiler bıraktığını belirtmek lazım.

Apple’ın üçüncü çeyreğe girerken yükselişe geçeceği konusunda iddiada bulunan mali analiz uzmanı Robert Paul Leitao, bunu ortaya koyan birçok grafiği bir araya getirmiş. Grafiklerden anlaşıldığı kadarıyla Apple’ın 2012’de düşüşün önüne geçemediği, fakat daha sonra kendini toparladığı gözlemlenebilmekte. Mali analiz uzmanı Leitao, Apple’ın neredeyse yalnızca iPad ve iPhone gelirlerine bağımlı hale geldiğini ve şirketin iş modelinde ciddi ölçüde sorunlar bulunduğunu ifade ediyor.
Apple bu sorunları, sonbaharda çıkaracağı giyilebilir cihazlarla öteleyebilir. Böyle bir adımla giyilebilir cihaz pazarına ilk adımını atacak olan Apple’ın, bu çözümünün de geçici bir çözüm olacağı ifade ediliyor.

Apple, şimdilik eski popülerliğini koruyor olsa da, uzun vade için köklü çözümler bulması gerekiyor. Çünkü kullanıcılarda heyecan uyandıracak yenilikçi ürün ve tasarımlara ancak güçlü bir Apple’ın devam edebileceği herkesçe malum.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta