Apple'ın Güncel Kâr Oranları Belli Oldu!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Apple, hiç şüphesiz sektörünün en çok kazanan şirketleri arasında yer alıyor. Şirket bu aşamada 2014’ün üçüncü çeeyrek raporlarını yayınlamış bulunuyor. Cupertino merkezli şirket, üçüncü çeyreği 28 Haziran 2014 itibarıyla bitirmiş bulunuyor. Firma, bu çeyrekte 37,4 milyar dolar gelir ve 7,7 milyar dolar net kar elde ettiğini duyurdu.

Bu aşamada önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırma yapmak önem taşıyor. Şirket, bir önceki yılın üçüncü çeyreğinde 35,3 milyar dolar gelir ve 6,9 milyar dolar kar elde etmişti. Bu tablolardan Apple’ın, gelir ve kar payınının bir yıl içerisinde artış gösterdiği dikkat çekiyor.

Gelir ve karını bir yıl içerisinde artırmayı başaran Apple’ın hisse senedi başına kazandığı gelirin ise 1,28 dolar olduğu kaydediliyor. Son ortaya çıkan raporlar, Apple’ın büyüme seyrini gözler önüne seriyor. Son raporlara göre şirket, geçtiğimiz seneye nazaran bir büyüme göstermiş bulunuyor.

Şirketin bu rakamları tutturmasının ardında herkesin de tahmin edebileceği gibi iPhone bulunuyor. iPhone’un şirketin gelir artışında büyük rol oynadığı kaydediliyor. Şirket, 2014 nisan ve haziran arası dönemdeki iPhone satışlarını yüzde 13 artırmış bulunuyor. Şirketin bu süreçteki toplam iPhone satışı ise 35,2 milyon olarak ifade ediliyor.

iPhone’un aksine iPad satışlarda bu yıl bir düşüş yaşadı. iPad satışları, bu dönemde yüzde 9 oranında bir düşüş gösterdi. Bu düşüşün etkisiyle ürünün satışları 13,3 milyonda kalmış bulunuyor. Bir diğer ürün Mac ise yüzde 18’lik bir oranla artış gösterdi. Şirket, satışı beklenen yeni ürünleri sayesinde gelirini daha da artıracakmış gibi görünüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta