Apple'dan, Güvenlik Açıklarını Kapatan Güncelleme

VoiceSearchgoogle

Apple, ciddi bir güvenlik açığını, yaptığı yeni güncelleme ile ortadan kaldırdı. OS X 10.9.2 güncellemesi ile birlikte, sistem özelliklerinde bir takım iyileştirmeler sağlanırken, keşfedilen güvenlik açıkları da kapatılmış oldu.

Söz konusu güncelleme, Mavericks ile çalışan Mac bilgisayarlar için yapıldı. Güncelleme öncesinde önemli bir SSL güvenlik açığı bulunuyordu. Kullanıcı adı ve şifrelere erişime kapı açan bu güvenlik açığı, internet korsanlarının birçok veriye ulaşmasına da imkan tanıyordu.

Aynı güvenlik açığının bulunduğu iPhone ve iPad cihazlarındaki sorun, geçtiğimiz hafta yayınlanan iOS 7 güncellemesi sayesinde giderilmişti. Mobil cihazlardaki bu açık, tahminlere göre iOS 6’nın kullanıma başlandığı tarihten itibaren bulunmaktaydı. iOS cihazlarda bulunan açık iOS 7 güncellemesi ile kapatıldıktan sonra şimdi de OS X 10.9.2 güncellemesi ile Mac’de bulunan aynı problem de ortadan kaldırılmış oldu.

Güncelleme yalnızca güvenlik açıklarının kapatılması içermiyor. Yeni güncelleme ile sesli FaceTime; arama, aranma ve bekletme özelliklerini sunuyor. Güncelleme ile gelen bu özellikler ile beraber Apple kullanıcıları, kendi aralarında, herhangi bir başka servise ihtiyaç duymadan, sesli veya görüntülü görüşme yapabilecekler.

Yeni güncelleme OS X 10.9.2 ile birlikte gelen diğer önemli iyileştirmeleri sıralarsak; Safari’de bulunan otomatik doldurma özelliğinin geliştirilmesi, iMessenger engelleme imkanı, Mail’de bulunan yeni iletiler ile ilgili sorunun giderilmesi ve bazı Mac’lerde bulunan ses sistemindeki sorunun çözümü gibi başlıklarla özetleyebiliriz.

Mac kullanıcıları, OS X Mavericks için yayınlanan OS X 10.9.2 güncellemesine, App Store’daki güncellemeler bölümünden erişebilmekte.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta