Apple ve Samsung Arasındaki Dava Karara Bağlandı!

VoiceSearchgoogle

Apple ile Samsung arasında yaklaşık bir aydır patent davası devam ediyor. Hararetli tartışmalara sebebiyet veren bu dava, niyahetinde mahkeme kararına bağlandı. Mahkemeden çıkan sonuca göre Samsung, Apple’a 119,6 milyon dolar tutarında tazminat ödemeye mahkum edildi.

Hatırlanacağı üzere Apple, kısa süre önce, İphone ile ilgili geliştirilen özelliklerin Samsung tarafından kopya edildiğini iddia ederek mahkemeye başvurmuştu. Apple buna ilave olarak, 2,191 milyar dolar tazminat ve aralarında Galaxy S3’ün de bulunduğu 10 cihazın satışının yasaklanmasını talep etmişti. Söz konusu dava kısa süre önce sonuca kavuştu. Dava hakkında hüküm veren federal jüri, açılan 5 farklı patent davasından yalnızca ikisini haklı buldu ve Güney Koreli üreticinin Apple’a tamı tamına 119,6 milyon dolar ödemesini karara bağladı.

Diğer yandan mahkemeden şaşırtan bir karar da çıktı. Apple’ın üç farklı iPhone ve iki iPod touch modelinde Samsung’a karşı patent ihlali yapıldığına hüküm verildi. Böylelikle Apple da Samsung’a 158 bin 400 dolar ödemeye mahkum edildi.
Mahkeme ile iki büyük rakip şirket arasında ipler yine gerildi. Son üç yıldır devam eden davalar ve karşılıklı iddialar iki şirketi yine karşı karşıya getirdi. Mahkemeye teşekkürlerini sunan Apple yetkilileri, dava sonrasında Samsung’un Apple’ın yenilikçi fikirlerini çaldığını ifade ederek, bu yöndeki söylemlerine devam ettiler.

Söz konusu dava, hatırlanacağı üzere bu iki şirket arasında geçen ilk dava değil. 2012 yılında mahkemeye taşınan bir başka patent ihlali davası gerçekleşmişti. Samsung bu davada da mahkum edilmiş ve Apple’a 930 milyon dolar tazminat ödemesine hüküm verilmişti.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta