Apple Kalp Krizi'ni Öngörecek!

VoiceSearchgoogle

Geliştirdiği yenilikçi teknolojiler ile adından bahsettirmeye devam eden Apple, şimdi de sağlık sektörüne el attı. Alınan duyumlara göre şirketin yeni hedefi, kalp krizini önceden tespit edecek son teknoloji bir cihaz üretmek.

Farklı sektörlerde yatırımlarına devam eden şirket, kısa süre önce de otomobil endüstrisine yönelmişti. Hatırlanacağı üzere “IOS in the car” adını verdiği proje ile IOS işletim sistemini otomobiller için geliştirmişti.

Birbirinden bağımsız sektörlerde yeni projeler üreten şirketin bugünlerde ise kalp krizini önceden tespit etmeye yarayan tıbbi bir cihaz ürettiği konuşuluyor. Üretilecek olan cihazın kan akış seslerini algılayarak buna göre hastayı önceden uyaran bir mekanızmaya sahip olması planlanıyor. Bu yüzden Apple’ın, film yapım şirketleri ile çalışan, alanında ünlü ses mühendisi ve mucit Tomlinson Holman ile görüşmeler yürüttüğü yönünde söylemler bulunmakta.

Sağlık sektörüne ilgisi hız kesmeden devam eden Apple, Ocak ayında “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” yöneticileri ile bir araya gelmişti. Bunun dışında şirket, mobil sağlık uygulamaları hakkında toplantılar düzenlemekte ve görüşmeler yapmakta.

Olası kalp krizi tehditlerine karşı kişiyi uyaracağı iddia edilen bu cihazı üretecek olan Apple, sağlık sektörüne ciddi anlamda önem veriyor olmalı. Yapılan toplantılar ve gelen duyumlar da bu yönde.

Sürekli yeni teknolojiler ile tüketicinin karşısına çıkan Apple’ın, önümüzdeki dönemde ne tür cihaz ve hizmetler üreteceği veya bir başka sektöre daha adım atıp atmayacağı da merak uyandıran bir husus…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta