Apple, iPhone Adaptörlerini Toplatıyor!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Apple, iPhone kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir şey gerçekleştirdi. Şirket, 37 ülkede satışa sunduğu iPhone’a ait şarj cihazlarını geri toplamaya başladı. Apple’dan gelen açıklamalara göre geri toplamanın nedeni, şarj adaptörünün bazı nadir durumlarda aşırı ısınması ve bu yüzden güvenlik riski oluşturması olarak görülüyor. Üstelik söz konusu 5 watt Avrupa USB şarj adaptörü, Türkiye’de de kullanılıyor.

Bu adaptör, iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPhone 4S ile birlikte sunulmasının yanı sıra ayrı birer aksesuar olarak ta satılıyordu. Sahip olduğunuz adaptör, sorunlu adaptörlerden biri olabilir. Bunu anlamanın basit bir yolu var. Adaptörünüzün model numarasına bakarak, bunu öğrenebilirsiniz. Apple’ın piyasadan geri çektiği adaptörün kodu “Model A1300” ve bu koda sahip ürünün üzerinde gri CE simgesi yer alıyor.

Apple, problemli adaptörleri ücretsiz olarak yenisiyle değiştiriyor. Apple, hazırladığı destek sayfası üzerinden geri alım programını başlatmış bulunuyor. Bunun dışında sorunlu adaptör, yetkili bir Apple satıcısına veya App Store’a götürülerek ücretsiz olarak değiştirilebiliyor. Sorunlu adaptörlerle ilgili listede Türkiye de bulunuyor. Siz de söz konusu sorunlu şarj cihazınızla birlikte iPhone’unuzu da yanınıza alarak şarj adaptörünüzü ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz.

Tüm iPhone adaptörlerinin sorunlu olmadığını hatırlatmakta fayda var. Sorunsuz adaptör modelinin kodu “Model A1400” ve bu cihaz, içi boş bir CE simgesine sahip. Apple, sorunun Avrupa modellerinde olduğunu ifade ediyor. Fakat Avrupa dışındaki ülkeler de bu adaptör sorunu ile karşılaşmakta…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta