Apple, Akıllı Ev Cihazları mı Geliştiriyor?

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Apple bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Yenilikçi ürünler ile tüketicinin karşısına çıkan şirket, bu yıl yeni ürün kategorileri getirmeyi hedefliyor. Apple’ın CEO’su tarafından resmi bir şekilde doğrulanan bu haberlerden önce ise bulunduğumuz yıl yalnızca TV ve giyilebilir ürünlerin üretileceği tahmin ediliyordu. Ortaya çıkan yeni ayrıntılara göre Apple, bunlardan çok daha farklı bir alana yatırım yapmaya hazırlanıyor. Alınan duyumlara göre yenilikçi teknoloji üreticisi firma, akıllı ev cihazları üzerine çalışmalar yürütüyor.

Şirket, bir süre önce de WWDC 2014 etkinliğinde evde kullanılan ışık düğmesi, kamera, kapı, kilit, priz ve termostat gibi ürünleri tek başına kontrol edebilen HomeKit adlı ürününü lanse etmişti. Bu da yeni ürün kategorilerinin habercisi olarak karşımza çıkmıştı.
Gelen haberlere göre Apple, şu an için geliştirme aşamasında bulunuyor. Araştırma aşamasının ise çoktan kat edildiği ifade ediliyor. Fakat geliştirme aşamasının her her an durdurulabilme gibi bir ihtimali var. Apple bu alanda bir verim alamayacağı sonucuna varırsa tüm projeden vazgeçilme ihtimali söz konusu olabilir.

Şu an için Apple’ın hangi türden akıllı ev cihazları üreteceği kesin olarak bilinmiyor. Fakat bu donanımlardan birçoğunun yalnızca iOS cihazlarıyla uyumlu olacağını tahmin etmek hiç te zor değil. Bu yazılım, WWDC 2014’te açıklanmıştı. Fakat sonbahara kadar çıkış göstermeyeceği tahmin ediliyor. Kısacası bu cihazlar için 2015’e kadar beklemek gerekecek. Tüm bu söylentilerin gerçeklik kazanmama ihtimali olsa da böylesine bir adımın Apple için zaruri olduğu konuşuluyor. Zira piyasadaki Apple cihazlarına olan ilgi gün geçtikçe düşüş gösteriyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta