Android'de Yer Bildirme Sorunu Keşfedildi!

VoiceSearchgoogle

Android telefonlarda her geçen gün farklı bir güvenlik açığı keşfediliyor. Bu açıklara şaşırmamaya başladığımız şu günlerde bir de yer bildirimi ile ilgili bir açık ortaya çıktı. Üstelik ifade edilene göre bu açık, ciddi bir düzeyde…

Akıllı telefonunuzda yer bildirimini gizli tutmayı ayarlasanız dahi, bu gerçekten bir gizlilik sağlamayabilir. Ortaya atılan son iddiaya göre yeni bir güvenlik açığı, kullanıcının gezdiği yerlerin kayıtlarını çevreye yaymaya aracılık ediyor!

Söz konusu açığın sızdığı yer ile ilgili belirsizlikler de netleşmeye başladı. Electronic Frontier Foundation, açığın Android 3.1 Honeycomb ve üzerindeki sürümleri etkilediği öne sürüyor. Belirtilene göre cihazların uyku sırasında kablosuz bağlantısını sağlayan bir özellik, söz konusu güvenlik zaafına kapı aralıyor. Kısacası dışarıda, halka açık ortamlardaki kablosuz ağlara bağlanmak, cihazınıza yakın bulunan başka bir cihazın sızmasına yol açabilir. Bu sayede yer bilgilerinizin alınmasının mümkün olduğu ifade ediliyor.

Söz konusu güvenlik zaafının giderilmesi için Andorid cihazlara yönelik bir iyileştirmenin yayınlanması gerekiyor. Fakat bu konuda şimdilik geçici çözümler de üretildi. Electronic Frontier Foundation, Wi-Fi ayarlarından bu durumun önlenebileceğini ifade ediyor. Tarif edildiğine göre Wi-Fi ayarlarına girdikten sonra Gelişmiş seçeneği üzerinden "Uykudayken Kablosuz'u açık tut" seçeneğini değiştirmek gerekiyor. EFF’nin belirttiğine göre bu değişiklik "Hiç bir zaman" olarak ayarlanmalı. Her ne kadar bu bir çözüm olsa da kesin çözümün Google’ın yayınlayacağı bir güncellemeyle gelebileceği ifade ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta