Android’de Kamera Açığı Keşfedildi!

VoiceSearchgoogle

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android’de yeni bir tehdit ortaya çıktı. Kullanıcılar için büyük önem taşıyan bu tehditlere karşı Google’ın girişimleri ise yetersiz olarak görülüyor. Her ne kadar Google, tehditleri dikkate almamakla eleştirilse de kendi mağazası Google Play’de bulunan zararlı yazılımlara geçit vermiyor.

Farkına varılan son açık ise her zamankinden çok daha tedirgin edici. Szymon Sidor’un keşfettiği açık ile Android işletim sistemli cihazlarla fotoğraf çekip uzak bir sunucuya yüklemenin mümkün olduğu ortaya çıktı. Üstelik tüm bu işlemler yapıldığı sırada kullanıcı olup bitenden habersiz kalıyor.

Sidor, bu açığı keşfetmeden önce başka bir tehditin farkına varmış. Güvenlik araştırmacısı, ilk olarak Google Play üzerinde gizlice fotoğraf çeken uygulamaları keşfetmiş. Fakat ona göre bu uygulamalar, fotoğraf çekildiğini belli ediyor ve de açık bir ekrana ihtiyaç duyuyormıuş. Sidor, uygulamalardaki bu açığın keşfi sonrasında, aynı durumun kullanıcıya ipucu vermeden gerçekleştirilmesinin mümkün olup olmadığı üzerine bir araştırmaya girişmiş. Farkına varılan söz konusu güvenlik açığının keşif öyküsü bu şekilde gelişmiş.

Güvenlik geliştircisi, açıkladıklarıyla herkesi şaşırtıyor. Sidon, ekranın tam kapalı olduğu durumlarda bile fotoğraf çekebilmenin mümkün olduğunu söylüyor. Normal şartlarda, android cihazlarda fotoğraf çekildiği sırada bu işlem ekranda görünüyor. Sidor, gerçekleştirdiği testte bunu 1 piksele sığdırarak kullanıcının gözünden kaçmasını sağlamış. Bu sayede kullanıcılar, hiçbir şekilde fotoğraf veya video çekildiğinin farkına varamıyor.

Ortaya çıkan tüm bu açık ve tehditlerin sonrasında, kullanıcıların gizliliği için, geliştirici şirketlerin daha dikkatli olması gerektiği bir kez daha dillendirilmeye başlandı.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta