Android Güvensizdir Sözü Tarihe Karışıyor!

VoiceSearchgoogle

Günümüzün en fazla kullanılan işletim sistemi Android ile ilgili, 2014 yılında gerçekleşen güvenlik raporları açıklandı. Geçtiğimiz yıllara nazaran, zararlı yazılımlar azalmış görünüyor.

Hayatımıza giren akılı telefonların en yaygın kullanılan işletim sistemi, herkesin bildiği gibi Google’in geliştirdiği Android işletim sistemidir. Android, açık kaynak olduğu için, güvenlik açıklarına ve zararlı yazılımlara çok sık ev sahipliği yapabiliyordu. Bu durumdan şikayetçi olan kullanıcıların çağrılarına cevap veren Google, geçen yıl yaptığı açıklamayla güvenlik önlemlerini arttıracağını bildirmişti. 2014 yılının güvenlik raporunun açıklanmasıyla da, Google şirketinin bu konuda titizlik gösterdiğiniz rahatlıkla görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda telefonlara zararlı yazılım yüklenmesi %2 ‘nin üstünde seyrederken , 2014 yılında %1 ‘e kadar düştü. Ancak bu %1’lik kısım ise, Google Play’den değil, farklı alanlardan yüklenen programlar olarak gösteriliyor.

Eğer uzun süreli ve sorunsuz bir akıllı telefon kullanmak ve bununla beraber güvenlik açıklarının kurbanı olmak istemiyorsanız, APK dosyaları yerine Google marketten uygulamalar edinmelisiniz. 

HAKKINDA Samet