Amazon’un Yeni Kutusu Fire TV!

VoiceSearchgoogle

Amazon’dan uzun süredir beklenen haber sonunda geldi. Set üstü TV kutusunun duyurusu yapıldı. Aylardır beklenen cihazın çıkıp çıkmayacağı konusu bugüne kadar tartışmalıydı. ABD’de 99 dolar ile satışa sunulan Fire TV adlı bu cihaz birçok yeni özelliği de beraberinde getiriyor.

Amazon tarafından geliştirilen Fire TV, Android işletim sistemiyle çalışıyor. Çevrimiçi videoları hızlı bir şekilde yükleyebilen bu cihaz, görsel ağırlıklı bir arayüze sahip. Şimdiye kadar gelen duyumlara göre hızlı bir şekilde yüklenen videolar, oynatılmaya başlandıktan sonra herhangi bir takılmaya da uğramıyor.

Amazon hizmetlerine erişim imkanı da sunan bu yeni cihaz, Could Drive gibi hizmetlere de TV’den erişime olanak tanınıyor. Yapılan açıklamalara göre bu platformda şu an için yalnızca Hulu ve Amazon Prime gibi TV servisleri bulunuyor. Fakat ilerleyen dönemde bu platforma Plex, Netfix ve NBA Game Time gibi ortakların da katılması bekleniyor.

Akıllı telefonları andıran Fire TV’nin tasarımı ise yenilikçi bir görünüm çiziyor. İnce ve siyah bir kutu görünümünde olan bu yeni cihaz, dört çekirdekli bir işlemciye ve 2 GB bir RAM’e sahip. Fire TV’nin kısa sürede oyun platformuna da dönüşeceği yönünde duyumlar da alınıyor. Ubisoft gibi bazı oyun üreticilerinin şimdiden Fire TV platformu için çalışmalara başladığı biliniyor.

ABD’de piyasaya sürülen Fire TV adlı bu yeni set üstü TV kutusunun dünya çapında ne zaman satışa açılacağı ise bilinmiyor. Global çapta piyasaya sürüleceği konusu üzerine bir takım ciddi beklentiler olsa da gün itibarıyla tarih ve kapsam olarak bir bilgi henüz hiçbir haber mecrasına ulaşmış değil. Fire TV’nin ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı veya sunulacaksa bunun ne zaman olacağı gibi sorular ise şimdilik herhangi bir cevap bulamadı. Telif kaygılarından dolayı Türkiye’de satışa sunulmama ihtimali de hala sağlamlığını koruyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta